🌐
Inch Calculator
inchcalculator.com › home › financial › personal finance › unit price calculator
Unit Price Calculator - Inch Calculator
March 9, 2023 - Overall, it’s important to understand how to calculate the unit price of items you are purchasing so that you know how much they will cost. The per unit price is the price of an item per each unit that is purchased or sold.
🌐
Crafty Base
craftybase.com › blog › how-to-calculate-unit-price-of-product
How do I calculate the unit price for a product?
June 20, 2025 - You can now use this amount in your pricing formula along with your desired markup to find a price to sell your product for that makes sure you make some decent profits · If all of this sounds like a bit too much work for you, or if you want to make sure that your calculations are 100% accurate, then you’ll want to use product cost calculator software. This can automate all of the steps involved in calculating how much it costs you to produce each unit of your product.
Discussions

Formula to calculate the unit cost that changes based on the quantity purchased
u/DIY_Carpenter456 - Your post was submitted successfully. Once your problem is solved, reply to the answer(s) saying Solution Verified to close the thread. Follow the submission rules -- particularly 1 and 2. To fix the body, click edit. To fix your title, delete and re-post. Include your Excel version and all other relevant information Failing to follow these steps may result in your post being removed without warning. I am a bot, and this action was performed automatically. Please contact the moderators of this subreddit if you have any questions or concerns. More on reddit.com
🌐 r/excel
7
1
January 16, 2025
Math Formula to Properly Price Units

No, because people value different things in different units. Perfect is subjective here.

Why is the T-72BU 10 points more expensive than the T-80UM? Purely for those 2 points of armor? What about the extra 15km/hr of offroad speed the UM has and the power of the Invar over the Svir? Situational and very, very subjective tradeoffs.

More on reddit.com
🌐 r/wargame
20
0
April 17, 2012
People also ask

How do I calculate the unit price?

You can calculate the unit price using the unit price formula. Divide the item's total price by the number of units of the item:

unit price = total price / no. of units.

🌐
omnicalculator.com
omnicalculator.com › everyday-life › unit-price
Unit Price Calculator
What is per unit price?

The per unit price is the price of an item per each unit that is purchased or sold. This is the same as the unit price, but worded in a different way.

🌐
inchcalculator.com
inchcalculator.com › home › financial › personal finance › unit price calculator
Unit Price Calculator - Inch Calculator
What is the unit price?

The unit price is the cost per ounce, per pound, per kilogram, per liter, or other units of weight or volume of an item you want to buy.

For example, let's say you're hungry for pancakes and need to buy some flour. In the shop, you have two choices: a smaller package – $1 for 1 kg, and a larger one – $1.35 for 1.5 kg. You'd need to consider the unit price to know which is a better buy.

🌐
omnicalculator.com
omnicalculator.com › everyday-life › unit-price
Unit Price Calculator
🌐
Study.com
study.com › skill › learn › finding-a-unit-price-explanation.html
Finding a Unit Price | Algebra | Study.com
April 6, 2021 - Step 2: Divide the total cost by the number of units being purchased to get the unit price.
🌐
ShipBob
shipbob.com › home › blog › cost per unit: what is it, how to calculate it, & tips to reduce it
Cost Per Unit: Definition, Formula, & How to Optimize
August 28, 2025 - You can calculate your cost per unit using the formula: (total fixed costs + total variable costs) / total units produced. While the cost per unit refers to how much you spend to deliver one unit, the price per unit refers to how much you charge ...
🌐
Indeed
indeed.com › career guide › career development › how to find the selling price per unit (with examples)
How To Find the Selling Price per Unit (With Examples) | Indeed.com
The selling price per unit is the amount of money a buyer will pay for one unit of a product. For example, if a company makes books, the selling price per unit would be the price a consumer pays for one book.
Find elsewhere
🌐
Wall Street Prep
wallstreetprep.com › home › average cost (per unit cost)
Average Cost (Per-Unit Cost) | Formula + Calculator
September 18, 2024 - Average Cost = Total Cost of Production ÷ Total Number of Units Produced · Broadly, the total cost of production is composed of two parts, as expressed by the following formula.
🌐
Omni Calculator
omnicalculator.com › everyday-life › unit-price
Unit Price Calculator
July 1, 2024 - Since $1.33/L is less than $1.50/L, we know that the 3 L bottle of juice is a better deal because it has a lower unit price, even though it has a higher price per bottle. Using this same formula, you now also know how to calculate price per ounce, price per pound, and more.
🌐
Umn
reallifegoodfood.umn.edu › shop-smart › unit-pricing
Unit pricing | Real Life, Good Food
The first can is 19 ounces and costs $2.69. The second can is 10.5 ounces and costs $1.99. The second may be the lower price, but is it the best deal? Though the second can is cheaper, the price per unit is $0.19 per ounce, while the price per unit for the first can is $0.14.
🌐
SuperfastCPA
superfastcpa.com › what-is-unit-price
What is Unit Price? – SuperfastCPA CPA Review
The formula for calculating the unit price is straightforward: Unit Price = Total Cost / Number of Units · Importance: Cost Comparison: The unit price is essential for comparing costs in a standardized way, helping consumers make informed decisions. Budgeting : Knowing the unit price can help ...
🌐
Indeed
indeed.com › career guide › career development › formula for cost per unit calculation (with examples)
Formula for Cost Per Unit Calculation (With Examples) | Indeed.com
June 6, 2025 - However, if you sell your product for $45 per unit, you lose $5 per unit.Especially at larger companies, you may find an entire team dedicated to analyzing the market and determining a good price point to sell the product at, then using the cost per unit to make sure the company is making a profit on each sale.
🌐
BBC
bbc.co.uk › bitesize › articles › z2jqcj6
How to work out a unit price - BBC Bitesize
October 26, 2023 - Unit pricecloseunit priceThe unit price is the cost of one item, from which the price of any quantity of that item can be calculated. gives the cost per unit of the item that is being sold.
🌐
Red Stag Fulfillment
redstagfulfillment.com › cost-per-unit
What is cost per unit? definition, benefits, and formula explained | Red Stag Fulfillment
July 8, 2025 - Using the formula, it would look like this: $15,000 / 5,000 = $3 per unit · Each unit costs an average of $3 to produce when accounting for both fixed and variable expenses. Calculating cost per unit provides several important benefits for your business. Understanding your cost per unit is crucial for establishing prices that yield a healthy profit margin.
🌐
MyExcelOnline
myexcelonline.com › home › how to calculate per unit price fast in excel – step by step guide
How to Calculate Per Unit Price Fast in Excel - Step by Step Guide | MyExcelOnline
January 11, 2025 - Understanding cost per unit helps manage expenses, set competitive prices, and maximize profits. Excel simplifies calculating cost per unit with formulas like =Total Cost/Quantity for consistent and accurate results.
🌐
Elogii
elogii.com › home › blog › cost per unit: significance, calculation, and examples
Cost Per Unit: Significance, Calculation, and Examples
December 3, 2024 - To find the cost per unit, apply the following formula: Cost Per Unit = (Total Fixed Costs + Total Variable Costs) / Number of Units Produced · Using the provided numbers, we calculate the cost per unit as follows: ... Thus, the company's cost ...
🌐
Dadao
dadaoenergy.com › home › blog › how to calculate cost per unit: the unit price formula explained
How to Calculate Cost Per Unit: The Unit Price Formula Explained - Dadao
February 17, 2025 - A: The Cost formula is the summation of all direct and indirect expenses incurred in the process of production, which includes fixed and variable costs. The total incurred cost is divided by the number of units produced to find the per unit cost.
🌐
Reddit
reddit.com › r/excel › formula to calculate the unit cost that changes based on the quantity purchased
r/excel on Reddit: Formula to calculate the unit cost that changes based on the quantity purchased
January 16, 2025 -

We sell a product that has a unit price that decreases as the volume purchased increases and want to add an "unlimited" price that's based on a specific volume.

Currently, the volume increments are 0-40k, 40k-70k, 70k-100k, 100k-1M, and above 1M in column A and each increment has a unit price in column B.

I want to change that last increment to 1M-6M and add a row for 6M+ but use the specific word "unlimited" in column A.

Today, the formula to calculate the cost is: =IF(B14>A6, A3*B3+(A4-A3)*B4+(A5-A4)*B5+(A6-A5)*B6+(B14-A7)*B7, IF(B14>A5, A3*B3+(A4-A3)*B4+(A5-A4)*B5+(B14-A5)*B6, IF(B14>A4, A3*B3+(A4-A3)*B4+(B14-A4)*B5, IF(B14>A3, A3*B3+(B14-A3)*B4, B14*B3))))/B14/5000

First of all, shouldn't we be using a VLOOKUP instead of that ridiculously long formula?

... and, is there a way to create a formula that looks for the word "unlimited" instead of a number to calculate a price?

Top answer
1 of 4
1
u/DIY_Carpenter456 - Your post was submitted successfully. Once your problem is solved, reply to the answer(s) saying Solution Verified to close the thread. Follow the submission rules -- particularly 1 and 2. To fix the body, click edit. To fix your title, delete and re-post. Include your Excel version and all other relevant information Failing to follow these steps may result in your post being removed without warning. I am a bot, and this action was performed automatically. Please contact the moderators of this subreddit if you have any questions or concerns.
2 of 4
1
=IF(quantity="Unlimited,Unlimited Price*Quantity,old formula) The issue with Vlookup is that you don't have a one to one mapping, by my understanding - you have quantities that can be anything e.g. 40001, 40530, 50723 and so on, and vlookup doesn't exactly allow for matching without some intervening clause anyway. The real improvement there though is using IFS, with the highest non-unlimited quantity first and then going down the line as required. The other thing you could work out is what the actual discount is, then you only need to apply that to the final value based on the quantity, which would be easier than the various sums you have going on above, unless you're actually provide separate line entries based on the volume tiers i.e. if you have separate invoice lines for 0-40, 40-70 etc. If the net discount for unlimited amounts to... 20% say, you can just check against the quantity and apply that.
🌐
Amasty
amasty.com › amasty blog
What Is Unit Price? Examples, Importance & How to Calculate It
April 15, 2025 - Unit price calculation is straightforward, yet businesses often neglect to provide this information in a user-friendly format. The basic formula to find the price per unit is to divide the total price by the total quantity.
🌐
CalcTool
calctool.org › other › unit-price
Unit Price Calculator
July 7, 2022 - This unit price calculator calculates the price per weight, volume, item, or a mixture of them.