Price comparison calculator for Fly.io, Heroku, Render, and Railway
Cost comparison calculator
Since we seem to be sharing cost calculators... here is the one I made. The values in the lightly colored cells can be changed, the others I have locked so the equations don't get messed up.
You can compare the 3 to a new/used S/X or to an ICE.
More on reddit.comExcel car cost calculator and comparison tool.
Shipping Fee Calculator and Shipping Price Comparison [WeGoBuy vs BaseTao vs Ytaopal]
How do I calculate the unit price?
You can calculate the unit price using the unit price formula. Divide the item's total price by the number of units of the item:
unit price = total price / no. of units.
How do I calculate unit price for multi-item packages?
For a package with multiple items, the unit price formula reads:
unit price = total price / no. of items.
For example, you can compare a dozen eggs for $2.99 and an 18-egg package for $3.50 if you use the unit price calculator in Items mode. The calculator quickly determines that an 18-egg package is cheaper by $0.05/egg.
What is the unit price?
The unit price is the cost per ounce, per pound, per kilogram, per liter, or other units of weight or volume of an item you want to buy.
For example, let's say you're hungry for pancakes and need to buy some flour. In the shop, you have two choices: a smaller package โ $1 for 1 kg, and a larger one โ $1.35 for 1.5 kg. You'd need to consider the unit price to know which is a better buy.