🌐
Price per Piece
priceperpiece.com
Price per piece calculator / Cost per unit app
Computes the cost per piece / unit of food and general goods. Free calculator helps choose cheapest product per item. Converts price from x pieces to price per piece.
🌐
Reddit
reddit.com › r/excel › how to calculate the average cost of something per unit that also includes # of actual supply?
r/excel on Reddit: How to calculate the average cost of something per unit that also includes # of actual supply?
February 9, 2024 -

Let's say I'm trying to buy and sell apples for a profit, and my goal is determine the actual average value of every single apple.

In A1, I have the price of apples from Shop #1, which is 3.00. In B1, I put down 50 since Shop #1 has 50 apples.

In A2, I put down 4.00 since that's the price of apples from Shop #2. However, in B2, I only put down 1 because the shop only sells 1 single apple.

If I take the average of A1 and A2, it will give me 3.50 as the average cost of apples. However, this is incorrect. Clearly it should be closer to 3.00 since there is a total of supply of 51 apples, and 50 of them are priced at 3.00.

Example below:

A (Price per apple) B (amount of apples)
1 3.00 50
2 4.00 1
AVERAGE PRICE PER APPLE 3.5 (NOT CORRECT, but excel calculates it as so)

How do I determine this in excel?

Discussions

How to calculate the average cost of something per unit that also includes # of actual supply?
u/Steve_FS - Your post was submitted successfully. Once your problem is solved, reply to the answer(s) saying Solution Verified to close the thread. Follow the submission rules -- particularly 1 and 2. To fix the body, click edit. To fix your title, delete and re-post. Include your Excel version and all other relevant information Failing to follow these steps may result in your post being removed without warning. I am a bot, and this action was performed automatically. Please contact the moderators of this subreddit if you have any questions or concerns. More on reddit.com
🌐 r/excel
13
15
February 9, 2024
How to get an average price per unit from this example dataset:
What you have written in your description and what you have written in the note seem to counter each other. " in row 2, I purchased 4 units at $122 each " Then the per unit cost should be $122 not $30.5. If your "basis" column is what you spent PER item, then your "per" column is unnecessary. That being said the general idea for an average like this would be "Total Money Spent" / "Number of items purchased". Total Money Spent = Sum of: Number of items bought at a price (QTY) * that price, for each price. So: (2*120 + 4*122 + ........) / (2+4+4.....). More on reddit.com
🌐 r/askmath
11
12
March 1, 2024
People also ask

What is per unit price?

The per unit price is the price of an item per each unit that is purchased or sold. This is the same as the unit price, but worded in a different way.

🌐
inchcalculator.com
inchcalculator.com › home › financial › personal finance › unit price calculator
Unit Price Calculator - Inch Calculator
Why do we use price per unit?

We use price per unit so that customers can easily calculate and decide how much quantity of a product they want to purchase. This also allows for an easy calculation for sellers to include production costs or delivery costs, for example, all in one sales price.

🌐
inchcalculator.com
inchcalculator.com › home › financial › personal finance › unit price calculator
Unit Price Calculator - Inch Calculator
How do you read the price per unit?

Price per unit is read by stating the price first and then the type of units you are measuring by. For example, lunch meat at the deli is three dollars per pound or written as $3/pound.

🌐
inchcalculator.com
inchcalculator.com › home › financial › personal finance › unit price calculator
Unit Price Calculator - Inch Calculator
🌐
Omni Calculator
omnicalculator.com › everyday-life › price-per-unit
Price Per Unit Calculator
March 14, 2024 - Divide the total cost by the number of items to calculate the cost per item. Verify with our price per unit calculator.
🌐
Vintti
vintti.com › blog › weighted-average-cost-formula-accounting-explained
Weighted Average Cost Formula: Accounting Explained — Vintti
January 16, 2024 - Here is how the weighted average ... for sale · Calculate the weighted average cost per unit = total cost of goods available / total units available...
🌐
Soapguild
soapguild.org › tools-and-resources › product-price-calculators › price
Price Calculator
A calculator to help you determine the wholesale and retail prices for your products.
Find elsewhere
🌐
Wall Street Prep
wallstreetprep.com › home › average cost (per unit cost)
Average Cost (Per-Unit Cost) | Formula + Calculator
September 18, 2024 - The process of determining a company’s average cost is as follows. Step 1 → Count the Total Number of Units Produced in a Given Period · Step 2 → Determine the Total Production Costs Incurred in the Corresponding Period · Step 3 → Divide the Total Cost of Production by the Total Number of Units Produced · The formula to calculate the average cost is as follows.
🌐
Vencru
vencru.com › blog › how-to-calculate-cost-per-unit
How to Calculate Cost Per Unit - Vencru
May 20, 2025 - Consider, for example, a company ... raw materials and direct labor) Using the formula: Cost Per Unit = ($10,000 + $5,000) / 1,000 · The average unit cost is $15....
🌐
Captain Calculator
captaincalculator.com › captain calculator › economics calculators › average cost (ac) calculator + formula
Average Cost (AC) Calculator + Formula
November 28, 2024 - Step 3 – Use the formula or the calculator to find the average total cost. Average cost is the cost, on average, to produce one unit of output. It means how much each item costs on average when you split the total cost evenly. If a toy factory spends $100 to make 10 toys, the average cost is $10 per ...
🌐
TapRun Consulting
taprun.com › calculators › cost-per-unit
Cost Per Unit Calculator | Pricing Strategy Consultant
A measure of the cost for each unit sold. Fixed costs are spread across all units, thus, for many offerings, the greater the number of units, the lower the average cost. Knowing the average cost per unit will inform manufacturers about the prices that must be earned to achieve profitability.
🌐
Indeed
indeed.com › career guide › career development › formula for cost per unit calculation (with examples)
Formula for Cost Per Unit Calculation (With Examples) | Indeed.com
August 16, 2024 - Companies find success by continuously evaluating both fixed and variable costs and finding ways to improve them to lower the total cost per unit.Read more: What Is a Break-Even Point? Definition and How To Calculate It · Here is an example of a cost per unit calculation:Touring The Road is a company that produces and sells bicycles to customers.
🌐
Calculator Academy
calculator.academy › home › price per unit calculator
Price Per Unit Calculator - Calculator Academy
July 31, 2024 - Average prices can help decide whether you are paying too much or too little. ... First, determine the total price. Determine the total price of the entire lot of product. Next, determine the total units. Calculate the total quantity of units produced in the lot. Finally, calculate the price per unit.
🌐
ShipBob
shipbob.com › home › blog › cost per unit: what is it, how to calculate it, & tips to reduce it
Cost Per Unit: What is it, How to Calculate it, & Tips to Reduce It
August 28, 2025 - Wondering how to calculate cost per unit? Fortunately, there’s a simple formula that is easy to use. You can use the calculator below for a simple calculation. Enter the values below, and hit “Calculate” to find your average cost per unit.
🌐
CalculatorSoup
calculatorsoup.com › calculators › financial › price-calculator.php
Price Calculator
M * 100 will change the decimal to a percentage. Given the Cost C of an item is $125.00 and the desired Gross Margin G is 75%, calculate Revenue R, Gross Profit P and Mark Up.
🌐
AccountingTools
accountingtools.com › articles › how-to-calculate-cost-per-unit.html
How to calculate cost per unit — AccountingTools
April 21, 2025 - The calculation is as follows: (Total fixed costs + Total variable costs) ÷ Total units produced = Cost per unit
🌐
Lifesight
lifesight.io › glossary › average-cost-per-unit
Average cost per unit - Lifesight
November 7, 2024 - If a business sells 5 units of product X at a total cost of $1000, the average cost per unit will be calculated as:Average Cost = $1000/5Average Cost = $200/unitThis calculation can be used to determine the cost of purchasing or producing a ...
🌐
Crafty Base
craftybase.com › blog › how-to-calculate-unit-price-of-product
How do I calculate the unit price for a product?
June 20, 2025 - Your cost per unit is ideally calculated from your complete purchase history of the material, rather than the latest cost. This is because your purchase costs may fluctuate during the year and you want to create a total cost that represents your average production.
🌐
Calculator.net
calculator.net › home › other › electricity calculator
Electricity Calculator
Use the calculator below to estimate electricity usage and cost based on the power requirements and usage of appliances. The amount of time and power that each appliance is used varies significantly between households, so for the best results, adjust the usage for each appliance to most accurately reflect your personal usage. One of the most common units of electrical power for appliances is the watt (W).
🌐
Omni Calculator
omnicalculator.com › everyday-life › unit-price
Unit Price Calculator
July 1, 2024 - You save $0.55 per pound! While shopping, you might like to compare a 6-pack of soda cans vs. a large 2-L bottle. Which one is cheaper? We read the label and find that in the 6-pack, each can contains 7.5 fluid oz, and the whole pack costs $2.50. We read the label on the 2-L bottle and see the total cost is $1.79. To use the unit price calculator, set the Type of calculation to Items with volume and follow these steps: