🌐
Captain Calculator
captaincalculator.com › captain calculator › economics calculators › average cost (ac) calculator + formula
Average Cost (AC) Calculator + Formula
Step 3 – Use the formula or the calculator to find the average total cost. Average cost is the cost, on average, to produce one unit of output. It means how much each item costs on average when you split the total cost evenly. If a toy factory spends $100 to make 10 toys, the average cost is $10 per ...
🌐
Wall Street Prep
wallstreetprep.com › home › average total cost (atc)
Average Total Cost (ATC) | Formula + Calculator
February 20, 2024 - In conclusion, the B2C eCommerce startup should likely order between 3,500 and 4,500 production units to optimize its margin profile. Minimum Total Average Cost → Production = 4,000 ($8.30 per Unit)
🌐
Wall Street Prep
wallstreetprep.com › home › average cost (per unit cost)
Average Cost (Per-Unit Cost) | Formula + Calculator
September 18, 2024 - The process of determining a company’s average cost is as follows. Step 1 → Count the Total Number of Units Produced in a Given Period · Step 2 → Determine the Total Production Costs Incurred in the Corresponding Period · Step 3 → Divide the Total Cost of Production by the Total Number of Units Produced · The formula to calculate the average cost is as follows.
🌐
Chain of Command
strategiccfo.com › articles › profitability › average-cost
Average Cost - The Strategic CFO®
Use the following formula to calculate average cost per unit: Average Cost Per Unit = Total Production Cost / Number of Units Produced · A company producing goods wants to minimize the average cost of production.
🌐
TapRun Consulting
taprun.com › calculators › cost-per-unit
Cost Per Unit Calculator | Pricing Strategy Consultant
A measure of the cost for each unit sold. Fixed costs are spread across all units, thus, for many offerings, the greater the number of units, the lower the average cost. Knowing the average cost per unit will inform manufacturers about the prices that must be earned to achieve profitability.
🌐
Cuemath
cuemath.com › questions › find-the-number-of-units-x-that-produces-the-minimum-average-cost-per-unit-c-in-the-given-equation-c-0-001x3-5x-250
Find the number of units x that produces the minimum average cost per unit C in the given equation. C = 0.001x3 + 5x + 250
Find the number of units x that produces the minimum average cost per unit C in the given equation. C = 0.001x3 + 5x + 250 The number of units x that produces the minimum average cost per unit C in the given equation C = 0.001x3 + 5x + 250 is 50 units.
🌐
Indeed
indeed.com › career guide › career development › economics 101: how to calculate average cost
Economics 101: How To Calculate Average Cost | Indeed.com
July 2, 2024 - You will do this with the following average cost formula:Average Total Cost = Total Cost of Production / Quantity of Units Produced · Let's check out an example of the average total cost formula:Pretend that you have started an online business ...
🌐
Reddit
reddit.com › r/askmath › how to get an average price per unit from this example dataset:
r/askmath on Reddit: How to get an average price per unit from this example dataset:
March 1, 2024 -

I am trying to work out a formula to get an average cost of stocks I have purchased. I have the amount purchased (QTY), the total cost (BASIS), and the average price per unit for each transaction (PER).

Trying to sum this all together, the problem I am facing is that a typical average formula for cost per unit is assuming that each transaction purchased only one unit of the stock.

For example in this made up data, in row 2, I purchased 4 units at $122 each, and in row 4, I purchased 6 units at $136 each. I need the averaging formula to account $122 four times and $136 six times.

What’s a formula I can use to account for this?

Top answer
1 of 5
3
What you have written in your description and what you have written in the note seem to counter each other. " in row 2, I purchased 4 units at $122 each " Then the per unit cost should be $122 not $30.5. If your "basis" column is what you spent PER item, then your "per" column is unnecessary. That being said the general idea for an average like this would be "Total Money Spent" / "Number of items purchased". Total Money Spent = Sum of: Number of items bought at a price (QTY) * that price, for each price. So: (2*120 + 4*122 + ........) / (2+4+4.....).
2 of 5
2
Your question has been answered, so just a note on the average of averages issue. Which I’m going to approach a little backwards in the hope it sheds some extra intuition on the subject. Imagine a dataset with 2 purchases for $20 total and 1,000,000 purchases for $1,000,000 total to exaggerate the situation. If you took the average cost for transaction 1 ($10) and the average cost for transaction 2 ($1) and averaged them you’d get $5.5. But it’s logically clear that this doesn’t represent well your average cost. This is kind of like an unweighted average of your transactions, it doesn’t respect the fact that the $1000000 transaction is much bigger (heavier if you want to extend the weighting metaphor) and instead treats each transaction as equally important. But what’s actually equally important is each item you acquired. You kind of want to treat it like each item acquisition is separate and then you can do the unweighted average. 1 was acquired for $10, another for $10, another for $1, another for $1,… a million times. Then you’ve got 1000002 transactions to divide by for your average. A little algebra means this is just: The sum of all your spending / the count of all your transactions. And explicitly not: The average cost per item of your transactions. (That’s the $5.5 answer) Hopefully that was a slightly different way of thinking about it that highlights what the mistake is in the average or average situation.
🌐
Lifesight
lifesight.io › glossary › average-cost-per-unit
Average cost per unit - Lifesight
November 7, 2024 - If a business sells 5 units of product X at a total cost of $1000, the average cost per unit will be calculated as:Average Cost = $1000/5Average Cost = $200/unitThis calculation can be used to determine the cost of purchasing or producing a ...
Find elsewhere
🌐
AccountingTools
accountingtools.com › articles › how-to-calculate-cost-per-unit.html
How to calculate cost per unit — AccountingTools
April 21, 2025 - The calculation is as follows: (Total fixed costs + Total variable costs) ÷ Total units produced = Cost per unit
🌐
ShipBob
shipbob.com › home › blog › cost per unit: what is it, how to calculate it, & tips to reduce it
Cost Per Unit: What is it, How to Calculate it, & Tips to Reduce It
August 28, 2025 - Wondering how to calculate cost per unit? Fortunately, there’s a simple formula that is easy to use. You can use the calculator below for a simple calculation. Enter the values below, and hit “Calculate” to find your average cost per unit.
🌐
Quora
quora.com › How-do-I-calculate-the-average-cost-per-unit
How to calculate the average cost per unit - Quora
Answer (1 of 2): The least number divided by 16,4,7 is 112 .(LCM) Let's keep 112 is the annual fixed amount spent on buying commodity. For the 1st year, No. Of units =112/16=7 For the 2nd year, No.
🌐
Reddit
reddit.com › r/excel › how to calculate the average cost of something per unit that also includes # of actual supply?
r/excel on Reddit: How to calculate the average cost of something per unit that also includes # of actual supply?
February 8, 2024 -

Let's say I'm trying to buy and sell apples for a profit, and my goal is determine the actual average value of every single apple.

In A1, I have the price of apples from Shop #1, which is 3.00. In B1, I put down 50 since Shop #1 has 50 apples.

In A2, I put down 4.00 since that's the price of apples from Shop #2. However, in B2, I only put down 1 because the shop only sells 1 single apple.

If I take the average of A1 and A2, it will give me 3.50 as the average cost of apples. However, this is incorrect. Clearly it should be closer to 3.00 since there is a total of supply of 51 apples, and 50 of them are priced at 3.00.

Example below:

A (Price per apple) B (amount of apples)
1 3.00 50
2 4.00 1
AVERAGE PRICE PER APPLE 3.5 (NOT CORRECT, but excel calculates it as so)

How do I determine this in excel?

🌐
Calculator Academy
calculator.academy › home › average cost calculator
Average Cost Calculator - Calculator Academy
August 2, 2024 - Enter the total cost and the total number of units sold into the calculator below. The calculator will evaluate and display the average cost per unit sold.
🌐
Omni Calculator
omnicalculator.com › everyday-life › price-per-unit
Price Per Unit Calculator
March 14, 2024 - Your quest for the best price-per-unit calculator is finally over!🎉 This handy tool can calculate the cost per unit of any item and will help you evaluate your options to get the best value for your money!
🌐
Vencru
vencru.com › blog › how-to-calculate-cost-per-unit
How to Calculate Cost Per Unit - Vencru
May 20, 2025 - This blog will explore the formula for calculating unit cost, its importance, components, and strategies to reduce it. We’ll be discussing: ... Cost per unit is a financial metric that represents the total expense associated with producing a single product unit. This includes both fixed and variable costs. Understanding this metric is crucial for pricing strategies, budgeting, and evaluating business performance. The average ...
🌐
Upper Inc
upperinc.com › home › blogs › cost per unit: definition, importance, and tips to reduce it
What Is Cost Per Unit: How to Calculate + Tips To Reduce in 2025
February 13, 2024 - Learn what is cost per unit, how to calculate CPU and best tips to reduce cost per unit for your delivery and logistics business in this blog.
🌐
Indeed
indeed.com › career guide › career development › formula for cost per unit calculation (with examples)
Formula for Cost Per Unit Calculation (With Examples) | Indeed.com
August 16, 2024 - The cost per unit calculation is:Cost Per Unit = (Total Fixed Costs + Total Variable Costs) / Total Units ProducedThe cost per unit means more than how much it costs to produce a single unit of your product.
🌐
Calculator Academy
calculator.academy › home › price per unit calculator
Price Per Unit Calculator - Calculator Academy
July 31, 2024 - The following formula is used to calculate the average price per unit of goods or services. ... Formula source: OpenStax Principles of Microeconomics 2e – “We calculate average total cost (ATC) by dividing total cost by the total quantity produced.” (Section 7.3) (2017)
🌐
Mr. Peasy
mrpeasy.com › home › what is cost per unit and how to reduce it?
What Is Cost per Unit and How to Reduce It? - Blog for Manufacturers and Distributors
January 30, 2025 - Calculate total cost for each product Combine the allocated fixed costs and variable costs for each product. Divide total costs by units produced For each product, divide its total cost by the number of units produced to get the cost per unit.