Why do missiles cost so much per unit?
Is there a way to sort by cost per unit?
Economy: No minimum price per unit for any items
First off, I love space engineers, but I’ve rarely played it since the economy update, and haven’t messed around with any of the economy stuff aswell. I’ve watched gameplay and it looks awesome. How does selling stuff back to NPC stations work? My thoughts would be if they buy it for X amount from player and the sell limits are higher it would be profitable just to do that. (Which isn’t even a bad thing, one person gets money for manufacturing, one for transporting.)
There should be an advantage to going to a player owned store, instead of a NPC, and the only viable option to me would be ability to sell things lower. Otherwise, why even bother going to a player store...
More on reddit.comAllocating 3PL Costs to get a per unit cost
What is per unit price?
The per unit price is the price of an item per each unit that is purchased or sold. This is the same as the unit price, but worded in a different way.
Why do we use price per unit?
We use price per unit so that customers can easily calculate and decide how much quantity of a product they want to purchase. This also allows for an easy calculation for sellers to include production costs or delivery costs, for example, all in one sales price.