Videos
Grocery store price comparison
Greater Toronto Area Grocery Price Comparison
Raleigh grocery store price comparisons
When I shop at HT it's usually because there are so many b1g1 or b2g3.
Edit: GAS POINTS
More on reddit.comApps to compare prices between grocery stores
I've seen a few posts over the years with people singling out certain grocery stores as being more expensive than others, so I decided to shop around to see how much truth there was to this. I picked a few reference items and tried to find the exact same item at each store, and noted the prices in the chart below (deviations where the reference brand or size wasn't available are noted). I have a family and work two jobs, so this took a couple months to complete so the prices may vary, but I checked in on a couple stores recently and their prices were still relatively close to this table.
To summarize, if you bought one of each item on the list, the community grocery stores were all pretty much the same overall price of around $85+/-, the volume stores were about 25% cheaper, Costco was about 35% cheaper (taking into consideration my missing $/lb price for the peppers), and Whole Foods was about 35% more expensive (mostly due to their meat prices).
For the 5 community stores I went to, if you shopped around and bought from the store with the cheapest price for each item, it would cost around $75 or a 12% savings.
This doesn't take into account sale prices, but should put to rest any notion that one store is gouging you more than another.
Just a quick note that the point of this wasn't to make an argument about who has the best produce or carries the most local items or how to save the most money while shopping. I realize I could have chosen cheaper eggs, or that some stores carry more local produce than others. This was simply to compare prices across different stores at face-value because I was getting tired of reading posts where people claimed Store A is a rip-off while someone else would claim that Store B was actually the most expensive, but no one ever provided any numbers. I prefer an evidence based argument, so I decided to put the claims to the test.
If you prefer to save more money by buying cheaper eggs or no-name brands, or you want to drive across town to get fresher veggies from somewhere else, go for it. Full disclaimer that my wife works at SOF and we get 10% off there, but Thrifty's is 1/4 of the distance to drive to from our house so we do most of our small-item shopping there. But for large quantities of non-perishables, freezables, and fruit, we're driving to Costco!
Hello Toronto!
We tirelessly compare grocery prices across Canada from Victoria, BC, and we thought you might be interested in the statistics that apply to you here in the Greater Toronto Area.
We recently posted the same type of results for Victoria, which allowed us to refine our product selection. The table below lists 20 of the most popular products in grocery stores across the country. Each product type encompasses 1 or more comparable products to broaden the possible price range (without taking into account the subjective quality of said products). The table is sorted alphabetically, and highlights the lowest price for each product. The columns are sorted by the corresponding cart total for each store.
Please note that prices may change at any time in each store and we cannot guarantee them.
| Product | No Frills | Loblaws | Walmart | Real Canadian Superstore | Independent | Food Basics | City Market | Fortinos | Valu-mart | Metro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Apples each 63 comps | $0.87 - $1.85 | $1.10 - $2.77 | $0.39 - $1.19 | $0.69 - $2.49 | $1.10 - $2.11 | $1.05 - $1.48 | $1.10 - $2.38 | $1.10 - $2.11 | $1.10 - $2.38 | $1.05 - $2.29 |
| Bananas each | $0.21 sold in bunch of ~7 | $0.25 - $0.29 sold in bunch of ~7 | $0.30 | $0.21 sold in bunch of ~7 | $0.25 sold in bunch of ~7 | $0.25 | $0.25 sold in bunch of ~7 | $0.29 sold in bunch of ~7 | $0.25 sold in bunch of ~7 | $0.25 |
| Beans, Canned 398 millilitres 56 comps | $0.99 - $3.99 | $1.99 - $4.49 | $1.47 - $3.47 | $1.00 - $3.99 | $1.99 - $4.49 | $1.50 - $4.49 | $1.99 - $4.49 | $1.79 - $4.49 | $1.99 - $4.49 | $1.67 - $2.49 |
| Beef, Lean Ground 400 grams 16 comps | $3.64 - $6.16 | $3.64 - $7.05 | $6.20 | $3.64 - $6.16 | $3.64 - $7.05 | $4.66 - $9.68 | $3.96 - $7.05 | $6.16 - $6.60 | $4.41 - $7.05 | $6.43 - $9.68 |
| Bread 600 grams 38 comps | $3.49 - $5.49 | $2.99 - $5.89 | $2.97 - $6.27 | $3.49 - $5.49 | $4.49 - $5.89 | $3.00 | $4.49 - $6.59 | $2.99 - $5.49 | $4.49 - $6.49 | $3.00 - $4.79 |
| Broccoli, Crowns each 6 comps | $1.99 - $2.49 | $2.50 - $3.34 | $3.81 | $2.99 | $3.34 | $1.97 - $2.98 | $2.92 - $3.34 | $3.34 | $2.50 - $3.34 | $2.99 |
| Butter, Unsalted 454 grams 11 comps | $6.49 - $8.99 | $5.99 - $8.99 | $5.44 - $7.88 | $6.00 - $8.99 | $6.49 - $8.99 | $7.99 | $6.49 - $9.49 | $6.49 - $8.99 | $6.49 - $9.49 | $8.29 - $8.99 |
| Chicken, Boneless Skinless Breasts 1 kilogram 28 comps | $15.81 - $18.72 | $10.52 - $18.60 | $14.07 | $17.28 - $18.60 | $10.52 - $18.60 | $17.61 - $29.95 | $15.81 - $18.60 | $16.51 - $17.67 | $15.81 - $18.60 | $21.14 - $22.45 |
| Coffee, Ground 300 grams 45 comps | $2.59 - $10.49 | $3.89 - $14.99 | $2.91 - $9.47 | $2.92 - $14.49 | $4.21 - $14.99 | $2.92 - $9.99 | $4.21 - $11.99 | $4.21 - $14.99 | $4.21 - $11.99 | $3.89 - $9.99 |
| Cola, Regular 1 litre 9 comps | $0.61 - $1.69 | $0.99 - $2.49 | $0.48 - $1.68 | $0.65 - $1.69 | $0.99 - $2.49 | $1.25 | $0.99 - $1.75 | $0.65 - $1.25 | $0.99 - $1.99 | $1.25 |
| Corn Flakes 600 grams 4 comps | $5.49 - $8.81 | $5.99 - $8.81 | $6.60 - $8.77 | $5.99 - $8.81 | $5.99 - $8.81 | $3.92 - $6.99 | $5.99 - $8.81 | $6.99 - $10.57 | $8.81 | $7.27 |
| Eggs, Large 1 dozen 31 comps | $3.69 - $7.79 | $3.89 - $7.79 | $3.78 - $7.87 | $3.79 - $7.79 | $3.89 - $7.79 | $3.79 - $6.79 | $3.89 - $7.79 | $3.99 - $6.99 | $3.89 - $7.29 | $6.99 |
| Flour 2.5 kilograms 23 comps | $3.99 - $7.99 | $4.49 - $9.49 | $3.77 - $5.97 | $3.99 - $6.49 | $4.49 - $9.99 | $5.49 | $4.49 - $8.99 | $3.99 - $7.99 | $4.49 - $6.99 | $6.49 |
| Milk, Homogenized 4 litres 18 comps | $6.89 - $7.29 | $5.99 - $7.59 | $5.89 - $8.78 | $6.89 - $7.29 | $5.99 - $6.89 | $6.89 - $7.28 | $6.89 - $8.49 | $6.99 - $8.19 | $6.89 - $7.59 | $6.99 - $7.59 |
| Oat Beverage, Plain 1.75 litres 4 comps | $3.79 - $4.79 | $4.49 - $5.49 | $4.47 | $3.99 - $4.79 | $4.49 - $5.49 | $3.99 | $4.49 - $4.99 | $3.99 - $4.79 | $4.49 - $4.99 | $3.33 |
| Orange Juice 1.54 litres 22 comps | $3.79 - $4.99 | $4.49 - $6.49 | $2.97 - $5.48 | $3.99 - $5.49 | $4.49 - $6.49 | $3.99 - $5.49 | $4.49 - $8.29 | $3.99 - $6.49 | $4.49 - $6.49 | $3.49 - $6.49 |
| Peanut Butter, Smooth 1 kilogram 21 comps | $3.99 - $11.49 | $4.99 - $11.49 | $4.27 - $5.77 | $4.29 - $11.49 | $4.99 - $11.49 | $4.44 - $5.99 | $4.99 - $11.49 | $4.79 - $9.99 | $4.99 - $11.49 | $4.79 - $7.99 |
| Potatoes, Russet 1 kilogram 9 comps | $1.07 - $4.40 | $1.32 - $5.49 | $1.54 - $3.24 | $1.32 - $5.05 | $1.54 - $5.49 | $1.75 | $1.54 - $5.49 | $1.32 - $5.49 | $1.32 - $5.49 | $2.20 |
| Sugar, White 2 kilograms 3 comps | $2.99 | $3.29 | $3.27 | $2.99 | $3.49 | $3.29 | $3.29 | $2.99 | $3.29 | $3.29 |
| Tomato Sauce 680 millilitres 24 comps | $1.99 - $5.49 | $2.49 - $6.49 | $1.77 - $2.47 | $1.99 - $5.79 | $2.49 - $4.99 | $1.99 - $2.29 | $2.49 - $6.49 | $2.29 - $4.99 | $2.49 - $4.99 | $2.49 - $2.79 |
| Total | $74.38, up to $126.10 | $75.29, up to $141.31 | $76.36, up to $110.43 | $78.09, up to $131.08 | $78.87, up to $139.12 | $81.73, up to $120.42 | $84.77, up to $140.04 | $84.86, up to $133.70 | $87.39, up to $133.49 | $97.29, up to $119.61 |
Please let us know what you think. We will add products to this table every week based on your suggestions. Our small team is eager to continue improving these statistics and we are continually looking for other store chains to add to these comparisons :)