"It says $1.59. You have an attitude!"
All tile is sold by the square foot. A 12x24 tile, at $1.59, would cost $3.18. It's a common mistake made by flooring customers.
I can only imagine the ruckus they stir up buying produce at the grocery store. SMH!
More on reddit.comIs it a good idea to use 12x24 tile straight pattern everywhere?
Which products in 12x24 Porcelain Tile are exclusive to The Home Depot?
Can 12x24 Ceramic Tile be returned?
What's the best-rated product in 12x24 Ceramic Tile?
Customer comes in today in my line with some ceramic tile from flooring. I ring it up. Boom it came up to around $2.89 or so per piece, which he had around 8 pieces. He saw that and began to insist the price was different on the shelf. I then told him that's probably because he was buying individual pieces and not the entire box. He continued to argue with me and I told him, "I'll call someone from flooring then."
While I was calling flooring he continued to go on and on about how he knew what the price was. I said nothing else and just stood there and then he he started to lay into me how he thought I had an attitude. The guy from flooring (whom I get along with VERY well) showed up and scanned one of the flooring pieces right in front of him and showed it to him that it was indeed $2.89.
The guy from flooring just to kill the issue asked him to show him where he supposedly saw this cheap price on the shelf. They disappeared and I then informed my head cashier of what was going on. She had me void the transaction and said she'd take care of things at self check out. they returned a few moments later (the two guys), and a few minutes later they left the store with the basket with the flooring pieces without uttering another word to another employee.
I asked my head cashier afterwards what happened. She said, "No they paid the full price." I smiled to myself knowing that when dealing with the manager that I knew they weren't going to get over on her like they were trying on me. Anytime they've tried that (any customer lately), I've just picked up the phone and called someone from a department.
All tile is sold by the square foot. A 12x24 tile, at $1.59, would cost $3.18. It's a common mistake made by flooring customers.
I can only imagine the ruckus they stir up buying produce at the grocery store. SMH!
A week or so ago I had this lady at SCwantedhad this 2 or 4 pack of refills for those Glade or Febreeze air fresheners that plug into the wall. One scent was clearanced at 70 cents and regular price was 17 something.
My cashier dealing with them even went back and looked and was like no, it's ringing up right (the scent that was clearanced was out of stock). So the customer demanded to speak to a manager so she came and got me and normally I'm chill with markdowns, especially something so trivial but that lady was being a certified know-it-all POS so I was very firm in saying I have to honor what the register is ringing up.
9/10 times I'm gonna have my cashier's back with difficult customers.