🌐
Excel Insider
excelinsider.com › home › excel for finance › how to calculate cost per unit in excel (3 effective ways)
How to Calculate Cost Per Unit in Excel (3 Effective Ways) - Excel Insider
August 22, 2025 - The formula can be structured like this: =B2/A2 Here, B2 is the total cost, and A2 is the cost per unit. Add the variable cost to the fixed cost in order to calculate the total cost in Excel. The formula should be written as follows: If the fixed cost is per unit: =A1+B1 ...
🌐
MyExcelOnline
myexcelonline.com › home › how to calculate per unit price fast in excel – step by step guide
How to Calculate Per Unit Price Fast in Excel - Step by Step Guide | MyExcelOnline
January 11, 2025 - In your Excel worksheet, create a table with the following columns: To calculate the cost per unit, you’ll divide the Total Cost by the Units for each item. Follow these steps: STEP 1: In cell D1, label the column as Cost Per Unit.
🌐
ExcelDemy
exceldemy.com › home › excel formulas › how to calculate cost per unit in excel (with easy steps)
How to Calculate Cost per Unit in Excel (With Easy Steps) - ExcelDemy
June 24, 2024 - Use this formula in cell K13 to get the total fixed cost per unit product. ... You can add new rows in the Fixed Cost and Variable Cost table to insert new costs without changing the formula. Right-click on the 13th row on the leftmost button. Select the Insert option. You’ll get a new row above the final sum. You can input new values and the rest of the table will be updated automatically. ... OSMAN GONI RIDWAN is a marine engineer who loves exploring Excel and VBA programming.
🌐
The Bricks
thebricks.com › resources › guide-how-to-calculate-cost-per-unit-in-excel
How to Calculate Cost Per Unit in Excel
In a new cell, say F7, type "Cost Per Unit ($)". In the adjacent cell, G7, you will combine your totals using cell references. This is far better than typing in the numbers directly, as it allows your calculation to update automatically if any ...
🌐
YouTube
youtube.com › watch
How To Calculate Cost Per Unit in Excel - YouTube
In this video I will teach you how to calcuate cost per unit in Excel. Cost per unit refers to the amount of money it takes to produce one unit of your produ...
Published   September 14, 2023
🌐
Reddit
reddit.com › r/excel › how to calculate the average cost of something per unit that also includes # of actual supply?
r/excel on Reddit: How to calculate the average cost of something per unit that also includes # of actual supply?
February 8, 2024 -

Let's say I'm trying to buy and sell apples for a profit, and my goal is determine the actual average value of every single apple.

In A1, I have the price of apples from Shop #1, which is 3.00. In B1, I put down 50 since Shop #1 has 50 apples.

In A2, I put down 4.00 since that's the price of apples from Shop #2. However, in B2, I only put down 1 because the shop only sells 1 single apple.

If I take the average of A1 and A2, it will give me 3.50 as the average cost of apples. However, this is incorrect. Clearly it should be closer to 3.00 since there is a total of supply of 51 apples, and 50 of them are priced at 3.00.

Example below:

A (Price per apple) B (amount of apples)
1 3.00 50
2 4.00 1
AVERAGE PRICE PER APPLE 3.5 (NOT CORRECT, but excel calculates it as so)

How do I determine this in excel?

🌐
The Bricks
thebricks.com › resources › guide-how-to-calculate-cost-per-unit-in-excel-using-chatgpt
How to Calculate Cost Per Unit in Excel using ChatGPT
This formula divides the total cost (Column B) by the quantity produced (Column C), giving you the cost per unit. Once you hit enter, you’ll see the result pop up. Easy peasy! Now, drag this formula down the column to apply it to all your products.
🌐
Wall Street Mojo
wallstreetmojo.com › home › all blogs › budgeting resources › cost per unit
Cost Per Unit - What Is It, Formula, Examples, Vs Price Per Unit
September 5, 2025 - Download FREE Cost Per Unit Excel Template and Follow Along! ... Cost Per Unit can be defined as the amount of money spent by the company during a period for producing a single unit of a particular product or the services of the company, which considers two factors for its calculation, i.e., variable cost and the fixed cost and this number helps in determining the selling price of the product or services of the company.
Find elsewhere
🌐
Excel Wizard
excelweez.com › home › how to calculate cost per unit in excel
How to calculate cost per unit in Excel - Excel Wizard
September 14, 2023 - Cost Per Unit=(Total Fixed Costs +Total Variable Costs)/units produced ... 2. You can use the sum formula to calculate the total fixed cost and the total variable cost. =SUM(I6:I9) 3. Once you get the total fixed cost and total variable cost ...
🌐
Excel Forum
excelforum.com › excel-general › 796243-formula-for-increasing-cost-per-unit.html
formula for increasing cost per unit
update: i've figured out a way to do what i need to do. concept here is to use vlookup to find the specific numbers i want to use (initial cost, number currently have, cost of next), given the name of the building. ie: [=((VLOOKUP(B30, defensechart, 3, 0)/10)*(VLOOKUP(B30, defensechart, 4, ...
🌐
Wall Street Prep
wallstreetprep.com › home › average cost (per unit cost)
Average Cost (Per-Unit Cost) | Formula + Calculator
September 18, 2024 - Average Cost = Total Cost of Production ÷ Total Number of Units Produced · Broadly, the total cost of production is composed of two parts, as expressed by the following formula.
🌐
CliffsNotes
cliffsnotes.com › home › accounting
Calculating Cost per Equivalent Unit in Excel: Formulas & - CliffsNotes
February 9, 2024 - Functions: SLN; IF; Formulas: Subtract, Multiply, Divide; Cell Referencing BE17.3 - Using Excel to Determine ROI of an Investment PROBLEM The production manager in Dacia's business unit pitched an idea to her, suggesting their unit would generate new sale ... Formula: Subtract; Cell Referencing BE4.2 - Using Excel to Calculate Contribution Margin PROBLEM The local ice cream shop sells single-scoop cones. The store employs a manager plus one full-time and two part-time employees, and also incurs costs for labor ... Function: SUM; Divide; Cell Referencing BE11.7 - Using Excel to Calculate Cost per Equivalent Unit PROBLEM Funenstiens roasts peanuts and uses the FIFO method of process costing.
🌐
The Bricks
thebricks.com › resources › guide-how-to-calculate-cost-per-unit-in-excel-using-ai
How to Calculate Cost Per Unit in Excel using AI
In this formula, B2 represents the total cost, and C2 is the quantity. By dividing these, you'll get the cost per unit for each item. Simply drag the formula down the column to apply it to all your items.
Top answer
1 of 1
1

I don't think there is a single formula that will do what you want but a pair of macro functions can do the job easily.

The first macro function (e.g., Quantity_Cost) is a subroutine that accepts a food name as a string and a quantity as an integer. It looks up the item price in for that name in Menu Costs, multiplies that value by the quantity, and returns the product to the calling macro.

The second macro function (e.g., Total_Cost) is the main routine. It extracts the text in the corresponding cell in the Food Option column. It determines if this text represents a single Food (as in rows 1, 2, and 3 of your sample) or it represents several Foods, each enclosed in quotes, and the entire list enclosed in brackets (as in row 5)

  • For a single Food, call Quantity_Cost passing the text and the quantity (not shown in your sample). Return the value from this call to the cell from which Total_Cost was called (the Cost column in your sample).
  • For multiple foods, you need a loop.
    • Find the first quote and note its location. If none, exit the loop.
      • Find the next quote and note its location. If none, the data is malformed.
        • Extract the text between, but not including, the quotes.
          • Call Quantity_Cost passing the extracted text and the quantity.
            • Add the value returned from this call to an accumulator.
              • Repeat the loop
  • Return the value in the accumulator to the cell from which Total_Cost was called.

You can add additional error checking as you wish. For example: check for both brackets; check for a comma between quoted foods; verify the Food exists in Menu Costs; etc.

🌐
Contextures
contextures.com › formulas › lookup
Excel Annual Cost Calculator Shows Totals and Differences
October 2, 2022 - To calculate the annual quantity, a formula checks the Max Units column, and uses that number, if one is entered. Otherwise, it looks up a number from the time units table. Then, that number is multiplied by the quantity. Because the scenarios are in named Excel tables, there are field names instead of cell references.
🌐
Municipiocamargo
municipiocamargo.gob.mx › uncategorized › how-to-calculate-cost-per-unit-in-excel-with-easy
How to Calculate Cost per Unit in Excel With Easy Steps – Municipio Camargo
Since variable costs are tied to output, lower production volume means fewer costs are incurred, which eases the cost pressure on a company — but fixed costs must still be paid regardless. Fixed cost per unit is calculated by dividing the total fixed costs by the number of units produced.
Top answer
1 of 3
1

Well, here is one way, but you don't state what the rate is between 21 and 30...

very basic, but you should be able to edit and expand as you want.

Do note that the limits (30 miles, 50 miles) and rates used in the formula all come from the sheet - so if the 30 mile limit changes to 25 miles - all you need to do is change cell A7...

2 of 3
0

I apologize for not answering sooner, but I find this question a bit difficult to address due to the complexity of formulas we can encounter. I know the one you documented is not the most complex one we might encounter, but I was not sure if that was your actual problem or if it was intended as a simple example. I have seen a variety of other things which have often thrown me for a loop.

For example, take this set of rules:

Minimum Fee is $23.50 up to $500
$501 - $2,000 = $3.05 per 100 unit increment
$2,001 - $25,000 = $14.00 per 1000 unit increment over $2,000
$25,001 - $50,000 = $10.10 per 1000 unit increment over $25,000
$50,001 - $100,000 = $7.00 per 1000 unit increment over $50,000
$100,001 - $500,000 = $5.60 per 1000 unit increment over $100,000
$500,001 - $1,000,000 = $4.75 per 1000 unit increment over $500,000
$1,000,001 - $9,999,000 = $3.65 per 1000 unit increment over $1,000,000
$10,000,001 and up = $3.65 per 1000 unit increment over $10,000,000

It does not look too different from yours except that there is an increment of something other than a single unit. In other words for the $501 to $2,000 range, $501 to $600 would all get the same additional $3.05 incremental charge. Another dollar would actually double this because it jumps to the next increment. Like your example, each range builds on the prior range. Assuming that these amounts are in colums A through F:

i   Low                 High    Fee     Base Fee    Per
0             1          500              23.50 
1           501        2,000    $3.05                100
2         2,001       25,000   $23.50               1000
3        25,001       50,000   $10.10               1000
4        50,001      100,000    $7.00               1000
5       100,001      500,000    $5.60               1000
6       500,001    1,000,000    $4.75               1000
7     1,000,001    9,999,999    $3.65               1000
8    10,000,000                 $3.65               1000

Note also that the rate declines as the amounts increase whereas yours appears to increase.

What I did with this is create a maximum value in Column H as follows:

i   Max
0   =E3
1   =INT((C4-C3)/F4)*D4
2   =INT((C5-C4)/F5)*D5
3   =INT((C6-C5)/F6)*D6
4   =INT((C7-C6)/F7)*D7
5   =INT((C8-C7)/F8)*D8
6   =INT((C9-C8)/F9)*D9
7   =INT((C10-C9)/F10)*D10
8   

The first one, where i is zero, is simply the base fee. The others are computed and copied. There is no maximum for the last row. I did not really think I needed this column but it made it easier to devise the formulas.

Assuming that I put an amount to evaluate in Cell I2, it will be evaluated as follows where the formula in row 3 (where i=0) is the set fee but all others are basically a copied formula:

i   4,950
0   =IF(I$2>=$B3,$H3,0)
1   =IF(I$2>=$B4,IF($H4="",INT((I$2-$C3)/$F4)*$D4,MIN($H4,INT((I$2-$C3)/$F4)*$D4)),0)
2   =IF(I$2>=$B5,IF($H5="",INT((I$2-$C4)/$F5)*$D5,MIN($H5,INT((I$2-$C4)/$F5)*$D5)),0)
3   =IF(I$2>=$B6,IF($H6="",INT((I$2-$C5)/$F6)*$D6,MIN($H6,INT((I$2-$C5)/$F6)*$D6)),0)
4   =IF(I$2>=$B7,IF($H7="",INT((I$2-$C6)/$F7)*$D7,MIN($H7,INT((I$2-$C6)/$F7)*$D7)),0)
5   =IF(I$2>=$B8,IF($H8="",INT((I$2-$C7)/$F8)*$D8,MIN($H8,INT((I$2-$C7)/$F8)*$D8)),0)
6   =IF(I$2>=$B9,IF($H9="",INT((I$2-$C8)/$F9)*$D9,MIN($H9,INT((I$2-$C8)/$F9)*$D9)),0)
7   =IF(I$2>=$B10,IF($H10="",INT((I$2-$C9)/$F10)*$D10,MIN($H10,INT((I$2-$C9)/$F10)*$D10)),0)
8   =IF(I$2>=$B11,IF($H11="",INT((I$2-$C10)/$F11)*$D11,MIN($H11,INT((I$2-$C10)/$F11)*$D11)),0)

The Fee for this is the sum of all of the rows (labeled i, 0 through 8 above). in this example, it would be 23.50 plus 45.75 plus 28.00 for a total of 97.25.

Not too bad. How about a set like this:

No fee if $1,000 or less
$1,001 - $5,000 = $80.00 + 3% of excess over $1,000.00 per 100 unit increment
$5,001 - $10,000 = $250.00 + 2% of excess over $5,000.00 per 500 unit increment
$10,001 - $25,000 = $350.00 + 1% of excess over $10,000.00 per 1000 unit increment
$25,001 and Over = $520.00 + 3/4% of excess over $25,000.00 per 1000 unit increment

In your formula, the initial flat amount never changes and once you've computed the amount for that range, other ranges build upon it. Here, there are steps. For example at $1,000 the fee is zero, but at $1,001, it jumps to $80 as if there were an $80 fee for the first 1000. Without boring you with the entire table, Here is the formula for computing the range from 5,001 to 10,000 assuming that G2 contains the amount to use and Row 5 colums A through E are the following:

Low     High        Rate      Minimum   Increment
 5,001   10,000     2.00%        250         500 

=($D5+$C5*INT(($G$2-($A5-1))/$E5)*$E5)*($G$2>=$A5)*OR($B5="",$G$2<=$B5)

The formula simply looks at the current row and does the computation if the amount in G2 falls within the range from Column A to Column B.

A simplification of all of the above comes when each range cumulatively builds on the prior ranges AND the rate of payment is always increasing, like the U.S. Tax Tables:

    Over    Not Over        
      0       9,525     10% of taxable income
  9,525      38,700     $952.50 plus 12% of the excess over $9,525
 38,700      82,500     $4,453.50 plus 22% of the excess over $38,700
 82,500     157,500     $14,089.50 plus 24% of the excess over $82,500
157,500     200,000     $32,089.50 plus 32% of the excess over $157,500
200,000     500,000     $45,689.50 plus 35% of the excess over $200,000
500,000                 $150,689.50 plus 37% of the excess over $500,000

Here, we can use something referred to as the "deskpad method" to shortcut the computation

Assuming that the amount to be evaluated is in G1 and these are in column A through C starting in Row 1:

Over    Not Over    Rate
      0   9,525     10.0%
  9,525  38,700     12.0%
 38,700  82,500     22.0%
 82,500 157,500     24.0%
157,500 200,000     32.0%
200,000 500,000     35.0%
500,000             37.0%

We compute the amount based on G1 as follows:

=ROUND(SUMPRODUCT($C$2:$C$8-$C$1:$C$7,$G$1-$A$2:$A$8,N($G$1>$A$2:$A$8)),0)

Note: this is not entered as an array formula.

How does this relate to your question. If the need is as simple as you stated (in other words, the rate is always increasing and we do not have any "steps" in the reimbursement, we can compute it similarly to the U.S. Tax computation.

I created these values in columns A through D starting in row 1:

Over    Not Over        
  0      20     £-      Flat Amount of £10.00
 20      50     £0.50   £10.00 plus £.50 per mile over 20 miles
 50     100     £1.00   £25.00 plus £1.00 per mile over 50 miles
100             £1.50   £75.00 plus £1.50 per mile over 100 miles

where column D is just descriptive. I put the £10.00 flat fee in Cell E1.

Assuming that G1 contains the number of miles, we would compute the reimbursement as:

=$E$1+ROUND(SUMPRODUCT($C$2:$C$5-$C$1:$C$4,$G$1-$A$2:$A$5,N($G$1>$A$2:$A$5)),2))

For example, when G1 is 52 miles, the computation is £27.00

Note: this is not entered as an array formula.

So, if this is the situation, what you would need is a place to house Columns A through C, a place to house the flat amount and a formula similar to what I provided to compute the reimbursement based on the cell housing the number of miles.

Please note that all the earlier items indicate that this formula will not be so simple if the rate is stepped or the rate declines or if the incremental unit is something other than 1 mile.

I hope that some of this makes sense. Good luck.

🌐
Super User
superuser.com › questions › 1572906 › excel-calculating-multiple-billable-units-by-total-cost
worksheet function - EXCEL - Calculating Multiple Billable Units by Total Cost - Super User
It divides that result by the difference in the two costs (higher cost minus lower cost). Done. That's how many were bought in batches of <10. Subtract that from the total bought (B2) and you have how many were bought in batches of >=10.)
🌐
YouTube
youtube.com › drdavebond
Calculating cost functions using Microsoft Excel - YouTube
This video works through an example of calculating a cost function using both High Low analysis as well as a scatter plot to obtain the cost function. 0:00 H...
Published   May 19, 2016
Views   49K