🌐
Omni Calculator
omnicalculator.com › everyday-life › unit-price
Unit Price Calculator
July 1, 2024 - unit price = total price / (weight per item * no. of items) There are many cases where the units of two items do not match. For example, peanut snacks can come in a 16 oz package for $2.44, while bulk peanuts might be listed as $2.99/lb.
🌐
Stack Exchange
math.stackexchange.com › questions › 2246264 › calculate-price-of-multiple-items-knowing-its-total-sum
linear algebra - Calculate price of multiple items knowing its total sum - Mathematics Stack Exchange
Let's convert the system into symbols and we'll see why: $$\begin{cases}36a+18o+27p = 477\\9a+27o+18p=432.\end{cases}$$ Let's multiply the $2^{nd}$ equation by $4$ to give us $$\begin{cases}36a+18o+27p = 477\\36a+108o+72p=1728.\end{cases}$$ I will then rearrange the $2^{nd}$ equation like so: $$\begin{cases}36a+18o+27p = 477\\36a=1728 -108o-72p.\end{cases}$$ So I know what $36a$ is, which I will replace the $36a$ in the first equation with the second equation: $$\underbrace{(1728-108o-72p)}_{36a} + 18o+27p=477,$$ which if I combine like terms and divide out any common factors, I get: $$10o+5p=139.$$ So I have managed to reduce the system to a two variable equation, but I don't have any other equations to reduce it to just one variable, which we know how to solve for a definite answer using basic algebra.
🌐
Omni Calculator
omnicalculator.com › everyday-life › price-per-unit
Price Per Unit Calculator
March 14, 2024 - Count the total number of items. Divide the total cost by the number of items to calculate the cost per item.
People also ask

What's the difference between total fixed costs, variable costs, and total cost?
Total Fixed Costs (TFC) are costs that occur independent from your production. Fixed costs have no direct impact on production as you have to bear these costs even if your production continues at zero. For example, the rental cost of your facility building. Total Variable Costs (TVC) are costs that vary depending on production results. For example, raw material costs are directly affected by production. Total cost, on the other hand, is the cost resulting from the sum of the total fixed and variable costs. It is shown as TC (total cost). Total Cost (TC) is calculated by adding the two together
🌐
logiwa.com
logiwa.com › home › blog › total cost formula
Total Cost Formula: What It Is, How to Calculate It | Logiwa | WMS
How often should I calculate my total cost using the total cost formula?
The frequency with which you should calculate your total cost depends on the nature of your business and how quickly your costs change. However, it's generally a good idea to perform this calculation at least quarterly so you can make timely adjustments to your pricing strategy.
🌐
logiwa.com
logiwa.com › home › blog › total cost formula
Total Cost Formula: What It Is, How to Calculate It | Logiwa | WMS
How can I reduce my total cost as calculated by the total cost formula?
Reducing your total cost can be achieved by either decreasing your fixed costs, reducing your variable costs, or increasing your units produced without increasing costs. This might involve negotiating better terms with suppliers, improving operational efficiency, or scaling production.
🌐
logiwa.com
logiwa.com › home › blog › total cost formula
Total Cost Formula: What It Is, How to Calculate It | Logiwa | WMS
🌐
Calculator Academy
calculator.academy › home › cost per item calculator
Cost Per Item Calculator - Calculator Academy
September 10, 2025 - Enter the total number of items purchased and the total cost of those items into the calculator to determine the cost per item. This calculator can also…
🌐
Wikihow
wikihow.com › finance and business › shopping › how to calculate and compare unit prices at the store: 8 steps
How to Calculate and Compare Unit Prices at the Store: 8 Steps
July 22, 2025 - As an example, when you’re looking ... the unit price of the items you’re planning to buy. Divide the total cost of each product by the quantity in the package....
🌐
YouTube
youtube.com › watch
#9 How to calculate total cost unit price quantity arithmetic section pass ACT vol 2 explained step - YouTube
Business Contact: [email protected] Math Tutorials Links Website www.mathgotserved.comAlgebra Foundations Converting /Translating Verbal to Expression
Published   April 11, 2020
🌐
Logiwa
logiwa.com › home › blog › total cost formula
Total Cost Formula: What It Is, How to Calculate It | Logiwa | WMS
August 25, 2025 - Total cost, on the other hand, is the cost resulting from the sum of the total fixed and variable costs. It is shown as TC (total cost). Total Cost (TC) is calculated by adding the two together.
Top answer
1 of 1
1

I don't think there is a single formula that will do what you want but a pair of macro functions can do the job easily.

The first macro function (e.g., Quantity_Cost) is a subroutine that accepts a food name as a string and a quantity as an integer. It looks up the item price in for that name in Menu Costs, multiplies that value by the quantity, and returns the product to the calling macro.

The second macro function (e.g., Total_Cost) is the main routine. It extracts the text in the corresponding cell in the Food Option column. It determines if this text represents a single Food (as in rows 1, 2, and 3 of your sample) or it represents several Foods, each enclosed in quotes, and the entire list enclosed in brackets (as in row 5)

  • For a single Food, call Quantity_Cost passing the text and the quantity (not shown in your sample). Return the value from this call to the cell from which Total_Cost was called (the Cost column in your sample).
  • For multiple foods, you need a loop.
    • Find the first quote and note its location. If none, exit the loop.
      • Find the next quote and note its location. If none, the data is malformed.
        • Extract the text between, but not including, the quotes.
          • Call Quantity_Cost passing the extracted text and the quantity.
            • Add the value returned from this call to an accumulator.
              • Repeat the loop
  • Return the value in the accumulator to the cell from which Total_Cost was called.

You can add additional error checking as you wish. For example: check for both brackets; check for a comma between quoted foods; verify the Food exists in Menu Costs; etc.

🌐
Price per Piece
priceperpiece.com
Price per piece calculator / Cost per unit app
• Item2: enter the shop, "5-pack" in the item field, write 5 in the number of pieces, then enter the price. Calculate to compare with previous result. Check the yellow box next to the result; it shows the cheapest item per piece. Example 2: - At the market, you see two cartons of free-range eggs: one with 8 eggs for $2.55 and the other with 6 eggs for $2.05.
Find elsewhere
🌐
Product Marketing Alliance
productmarketingalliance.com › how-to-calculate-the-perfect-product-selling-price
How to price a product (with selling price formula)
June 28, 2025 - Divide the total cost by the total number of units purchased - this will provide you with the cost price.
🌐
Sortly
sortly.com › blog › inventory accounting › how to calculate cost price
How to Calculate Cost Price: Formula & Definitions | Sortly
September 8, 2025 - Here’s an example. Remember that lightbulb with a cost price of $2? Well, say your company has a profit margin goal of at least 30% on all items. So you mark up the lightbulb by 50%. That’ll give you a retail price of $3 per lightbulb.
🌐
Indeed
indeed.com › career guide › career development › how to calculate total cost (plus definition and example)
How To Calculate Total Cost (Plus Definition and Example) | Indeed.com
July 30, 2024 - Total cost is the combined sum of fixed and variable costs. Businesses usually calculate this figure per sales unit and then multiply it by the actual number of items produced. These items can range from tangible physical goods, such as cars ...
🌐
Study.com
study.com › courses › math courses › precalculus: high school
Cost Function | Overview, Formula & Calculation - Lesson | Study.com
January 7, 2016 - To find the marginal cost of producing the 1500th tire, we can take the total cost of producing 1500 tires and subtract from that the total cost of producing 1499 tires. ... If you plug in 1499 for x in our original equation, you should get ...
🌐
Crafty Base
craftybase.com › blog › how-to-calculate-unit-price-of-product
How do I calculate the unit price for a product?
June 20, 2025 - Now, for the last step - you’ll want to add up each of your total material costs and you’ll have your Base Manufacturing Cost. As another example, for a soap maker they may have created a bill of materials like this one: From here, you now know that it costs you $7.13 to make your soap. You can now use this amount in your pricing formula along with your desired markup to find a price to sell your product for that makes sure you make some decent profits