๐ŸŒ
App Store
apps.apple.com โ€บ us โ€บ app โ€บ unit-price-calculator โ€บ id539321760
โ€ŽUnit Price Calculator on the App Store
July 4, 2012 - โ€ŽA simple and convenient free unit price comparison calculator app that calculates the unit price from the entered price and quantity. You can compare not only two but six at the same time. There is no limit on the number of digits when entering the price and quantity.
Rating: 4.3 โ€‹ - โ€‹ 39 votes
๐ŸŒ
Numbeo
numbeo.com โ€บ cost of living โ€บ comparison
Cost Of Living Comparison
Numbeo's Cost of Living Comparison tool lets you compare the affordability of two cities side-by-side. Just enter the two city names and see how everyday expenses like groceries, restaurants, and rent differ.
People also ask

How do I calculate the unit price?

You can calculate the unit price using the unit price formula. Divide the item's total price by the number of units of the item:

unit price = total price / no. of units.

๐ŸŒ
omnicalculator.com
omnicalculator.com โ€บ everyday-life โ€บ unit-price
Unit Price Calculator
How do I calculate unit price for multi-item packages?

For a package with multiple items, the unit price formula reads:

unit price = total price / no. of items.

For example, you can compare a dozen eggs for $2.99 and an 18-egg package for $3.50 if you use the unit price calculator in Items mode. The calculator quickly determines that an 18-egg package is cheaper by $0.05/egg.

๐ŸŒ
omnicalculator.com
omnicalculator.com โ€บ everyday-life โ€บ unit-price
Unit Price Calculator
What is the unit price?

The unit price is the cost per ounce, per pound, per kilogram, per liter, or other units of weight or volume of an item you want to buy.

For example, let's say you're hungry for pancakes and need to buy some flour. In the shop, you have two choices: a smaller package โ€“ $1 for 1 kg, and a larger one โ€“ $1.35 for 1.5 kg. You'd need to consider the unit price to know which is a better buy.

๐ŸŒ
omnicalculator.com
omnicalculator.com โ€บ everyday-life โ€บ unit-price
Unit Price Calculator
๐ŸŒ
Bangyourbuck
bangyourbuck.com
BangYourBuck - Bang Your Buck - A free unit shopping calculator!
Don't spend hours comparing prices by the unit. Just type your search, select your units, and let us do all of the calculations for you.
๐ŸŒ
CalcKit
calckit.io โ€บ tool โ€บ finance-unit-price
Unit Price Calculator
This unit price calculator compares two items to see which one is the better deal.
๐ŸŒ
Price per Piece
priceperpiece.com
Price per piece calculator / Cost per unit app
Computes the cost per piece / unit of food and general goods. Free calculator helps choose cheapest product per item. Converts price from x pieces to price per piece.
๐ŸŒ
4MeNearMe
4menearme.com โ€บ free online tools for small businesses โ€บ price comparison calculator
Price Comparison Calculator - 4MeNearMe.com
January 31, 2025 - This guide provides a detailed ... the Price Comparison Calculator, including formulas and examples to show how the calculations are made. Action: Open the calculator interface. Locate the โ€œMeasurement Unitโ€ selector, a dropdown menu where you can choose the unit of measurement that applies to the products ...
๐ŸŒ
Amazon
amazon.com โ€บ Price-Cruncher-Shopping-List-Comparison โ€บ dp โ€บ B00L6A728Q
Price Cruncher Shopping List - Price Comparison Shopping Tool - App on Amazon Appstore
Price Cruncher is a price comparison shopping list app that allows you to save your favorite items and price compare them on a per unit price basis. It has built in unit conversions to convert prices prior to comparing prices as well as a discount ...
๐ŸŒ
Omni Calculator
omnicalculator.com โ€บ everyday-life โ€บ unit-price
Unit Price Calculator
July 1, 2024 - The unit price calculator compares two items to see which one is the better deal.
Find elsewhere
๐ŸŒ
Google Play
play.google.com โ€บ store โ€บ apps โ€บ details
Unit Price Calculator - Apps on Google Play
At the grocery store? Need to comparison shop between different sized packages? This app will do the math for you to figure out which is the best deal!
Rating: 4.7 โ€‹ - โ€‹ 421 votes
๐ŸŒ
ExRx.net
exrx.net โ€บ Calculators โ€บ PriceComparison
ExRx.net : Price per Unit Comparison
Use this calculator to calculate and compare the price per unit of a nutrient between two products. Enter price, servings, and units per serving for each product. Click compare.
๐ŸŒ
Creativewidgets
creativewidgets.io โ€บ home โ€บ calculators โ€บ lifestyle & personal โ€บ unit price comparison calculator
Unit Price Comparison Calculator Calculator - Creative Widgets
The calculator instantly shows the per-unit cost for both products, making it easy to see which offers better value for your money. This is especially useful at the grocery store where bulk packages might look like better deals but aren't always cheaper per unit. It's also helpful for comparing different brands, package sizes, or shopping across different stores. ... Price (First Product)The total cost of the first product or package you're comparing.
๐ŸŒ
GitHub
github.com โ€บ brentvollebregt โ€บ price-per-unit
GitHub - brentvollebregt/price-per-unit: An Android app that helps you compare prices of similar products ๐Ÿ’ต ๐Ÿ’ฐ
This app compares prices for similar items and will calculate the price per unit for each item. These values can then be compared to find the best value for money.
Starred by 27 users
Forked by 2 users
Languages ย  Java
๐ŸŒ
Unitpriceapp
unitpriceapp.com
Unit Price Calculator
You need to enable JavaScript to run this app
๐ŸŒ
VCalc
vcalc.com โ€บ wiki โ€บ Price-Comparison-Calculator
Price Comparison Calculator
The Price Comparison Calculator compares the prices of items with variable weights and volumes in different units (e.g. pounds, kilograms, gallons and liters) and with different currencies (e.g. Euros, Yuan).
๐ŸŒ
ShopSavvy
shopsavvy.com
ShopSavvy
ShopSavvy is the ultimate shopping transparency service, empowering everyone to always get the best deal. ShopSavvy has a mobile app for Android and iPhone/iPad that lets you compare and track prices at thousands of retailers online and nearby.
๐ŸŒ
Unitpricecalculator
unitpricecalculator.com
Unit Price Calculator
Now you can use our unit price calculator to calculate the cost per ounce of one or both deals, and quickly figure out which is the better bargain.
๐ŸŒ
Math Celebrity
mathcelebrity.com โ€บ home โ€บ subjects โ€บ pre-algebra calculators . โ€บ better buy comparison
Better Buy Comparison Calculator
July 4, 2007 - Better Buy Comparison Calculator: Free Better Buy Comparison Calculator - Given two items with a price and quantity, this determines which is the better buy by comparing unit prices. Finds the better deal.
๐ŸŒ
NerdWallet
nerdwallet.com โ€บ back to nerdwallet homepage โ€บ home affordability โ€บ cost of living calculator
Cost of Living Calculator | City and Salary Comparison Tool - NerdWallet
Moving to a new city? See how far your salary will go to maintain your standard of living using our Cost of Living Calculator. We offer you not only costs and income, but also information on schools, quality of life and demographics.
Published ย  October 11, 2022