Lets use the notation A×B where A is the number of volumes (e.g. bottles) and B the volume value (e.g. 2 L). Then the total Volume V is V = A×B. Let the price for V be P (e.g. $4 for 6 L). Then we can state P/V as price per Volume (e.g. $4/6L). If you got this expression, all you have to do is simple calculation: /L = 0.66 $/L If you want to be per 100 ml just multiply by 0.1 (or divide by 10) since 1000 ml = 1 L. In our example: (0.1)*0.66 / 100ml. Answer from 7ieben_ on reddit.com
🌐
Calculator Academy
calculator.academy › home › price per 100 ml calculator
Price Per 100 Ml Calculator - Calculator Academy
September 11, 2025 - Enter the total price ($) and the total volume (mL) into the Calculator. The calculator will evaluate the Price Per 100 Ml.
🌐
Costperlitre
costperlitre.com
Cost per litre calculator / Price per litre app
The calculator converts them into litres and adds them up automatically. If a value is zero, just skip the field. Example 1: - You have a 600ml bottle of lemonade costing 99 cents and want to know the price per litre. Enter the store name and the lemonade brand, enter "600" in "ml", enter "99" in "¢¢", Calculate...
People also ask

What is per unit price?

The per unit price is the price of an item per each unit that is purchased or sold. This is the same as the unit price, but worded in a different way.

🌐
inchcalculator.com
inchcalculator.com › home › financial › personal finance › unit price calculator
Unit Price Calculator - Inch Calculator
How do I calculate the unit price?

You can calculate the unit price using the unit price formula. Divide the item's total price by the number of units of the item:

unit price = total price / no. of units.

🌐
omnicalculator.com
omnicalculator.com › everyday-life › unit-price
Unit Price Calculator
How do I calculate unit price for multi-item packages?

For a package with multiple items, the unit price formula reads:

unit price = total price / no. of items.

For example, you can compare a dozen eggs for $2.99 and an 18-egg package for $3.50 if you use the unit price calculator in Items mode. The calculator quickly determines that an 18-egg package is cheaper by $0.05/egg.

🌐
omnicalculator.com
omnicalculator.com › everyday-life › unit-price
Unit Price Calculator
🌐
Cactus2000
cactus2000.de › uk › unit › massprv.php
Price per volume, Cactus2000
This converter allows to calculate the price of a good for different measures of volume · Usage: You may enter any amount of the volume units litre, millilitre, gallon(US), pint (US, liquid), and pint(UK) into the darker fields on the right. Do this input before the input of the price in the ...
🌐
Reddit
reddit.com › r/mathhelp › how do i calculate price per 100ml? i don't know if i'm doing this right...
r/MathHelp on Reddit: How do I calculate price per 100ml? I don't know if I'm doing this right...
January 17, 2022 -

Doesn't need to be per 100ml of course, could be any percentage of whatever unit you want, but the question remains the same.

Basically, there's a deal going on at a shop that I shop at. You can get 3x1.25l bottles of juice for 3, or I can forgo the deal and get 1x2l bottle for 1.45

Obviously, the 1x2l bottle is the better deal but I don't always know this for sure. I want to make a spreadsheet where I input the volume of the thing, the quantity of the thing, the total volume I'd get, and the total price I pay, and then it gives me price per 100ml.

In my spreadsheet, I've got

1 litre is equal to 1000 millilitres 

Volume-for-one-item which we'll call A = 1.25l
Quantity-of-item which we'll call B = 3
Total-Quantity which is just AB = 3.75

All super easy stuff

100ml is just 0.1 so I'll just use that because it's easy and can x 100 later if I want.

I need to multiply AB by some number and that is equal to 0.1. So If I divide AB by 0.1 then I get that special number which in this case is 37.5

So now, I can divide the total price by that number to get the price per 100ml and if I do that I get... 0.08?

Is that right? Am I doing it right?

🌐
Unitpriceapp
unitpriceapp.com
Unit Price Calculator
You need to enable JavaScript to run this app
🌐
Inch Calculator
inchcalculator.com › home › financial › personal finance › unit price calculator
Unit Price Calculator - Inch Calculator
March 9, 2023 - Calculate unit price and price per unit given the total price and quantity for one or several items and compare the price of different units.
Find elsewhere
🌐
Knot
rechneronline.de › matrix › price-per-amount.php
Calculate and Compare the Price per Amount
The price can be in any currency, like dollars, euros or pounds. Example: half a liter (500 ml) of a drink costs 3.50 €. One liter (1000 ml) costs 6.50 €. So for 100 milliliters, for the first drink you have to pay 70 cents, for the second drink you have to pay 65 cents.
🌐
Everyday Calculation
everydaycalculation.com › price-quantity-calculator.php
Price Quantity Calculator - Shopping calculator with price per unit conversion
Gasoline or petrol is generally sold by the liter in service stations; You can use this calculator to find how much quantity you can buy, say in gallons, for $20. You can also find the cost for filling up the car by 5 gallons. In similar manner, you can find unit price of products e.g, cost per ml, cost per oz, price per liter, price per pound, price per square meter and many more.
🌐
Omni Calculator
omnicalculator.com › everyday-life › unit-price
Unit Price Calculator
July 1, 2024 - For example, if you were eying a 3 L bottle of orange juice listed at $3.99, you would calculate the unit price as: ... If you then see a 2 L bottle of juice for $3.00, you can compare it to the first bottle by determining the unit price: ... Since $1.33/L is less than $1.50/L, we know that the 3 L bottle of juice is a better deal because it has a lower unit price, even though it has a higher price per bottle.
🌐
Calculator Academy
calculator.academy › home › cost per 100ml calculator
Cost Per 100Ml Calculator - Calculator Academy
December 26, 2024 - Enter the total cost and the volume into the calculator to determine the cost per 100mL.
🌐
VCalc
vcalc.com › wiki › vCalc › Price-per-Volume
Price per Volume
The Price per Volume Amount calculator computes the price to buy or sell a volume (A) of a product at a unit price (UP) per unit volume (UV).
🌐
Calculator Ultra
calculatorultra.com › en › tool › price-per-100-ml-calculator.html
Price Per 100 mL Calculator & Formula Online Calculator Ultra
Beyond looking at the price per 100 mL, consider the quality of the product, brand loyalty, and personal preference. Sometimes, a higher price per volume may be justified by a superior product. Calculating the price per 100 mL helps you shop smarter, ensuring you're informed about the true ...
🌐
Unitpricecalculator
unitpricecalculator.com
Unit Price Calculator
Now you can use our unit price calculator to calculate the cost per ounce of one or both deals, and quickly figure out which is the better bargain.
🌐
Askmycalculator
askmycalculator.com › home › price per litre calculator
Price per litre calculator
April 5, 2022 - Total price (TP) Enter the price · Price per liter (PPL) PPL = TP / TL · Published: 4/5/2022 Last updated: 4/5/2022 · The price per litre calculator is made for people who need to quickly and easily calculate cost per litre.
🌐
Dummies
dummies.com › article › business-careers-money › careers › hospitality-careers › how-to-figure-out-your-beverage-cost-154572
How to Figure Out Your Beverage Cost | dummies
July 2, 2025 - Multiply your cost per milliliter (0.0507) by 30 to find out how much the liquor costs you per ounce. ... Repeat Steps 1 and 2 until you've accounted for all your ingredients. Then add up the cost of all the ingredients.
🌐
Nclonline
spanish.nclonline.com › calculator › dilution_ratio_cost
NCL Solution Calculator
Use this calculator to determine the cost Gallon, Quart, Ounce or Milliliter (ml) for any package size and/or quantity combination available. In this calculator you can adjust the Case Price and the Dilution Ratio and the Case volume in ml by inputing the size of the package in the appropriate field, Package Size in ml or Package Size in oz (which is converted to ml automatically) or Package Size in gal (which is converted to ml automatically).
🌐
Omni Calculator
omnicalculator.com › everyday-life › price-per-unit
Price Per Unit Calculator
March 14, 2024 - The calculator also offers a comparison feature. If you have a second option, say, another packet listed at a different price, you can enter its details under the option B section. The calculator will determine which option is cheaper and by how much. Are you enjoying our price-per-unit calculator?
🌐
Omni Calculator
omnicalculator.com › finance › price-quantity
Price / Quantity Calculator
January 18, 2024 - Value for money is a problem we often try to solve when shopping: "should I get the larger bottle?" Get the best bang for your buck by using the price / quantity calculator.