๐ŸŒ
Omni Calculator
omnicalculator.com โ€บ everyday-life โ€บ unit-price
Unit Price Calculator
July 1, 2024 - Divide the item's total price by the number of units of the item: ... For example, if you were eying a 3 L bottle of orange juice listed at $3.99, you would calculate the unit price as:
๐ŸŒ
Inch Calculator
inchcalculator.com โ€บ home โ€บ financial โ€บ personal finance โ€บ unit price calculator
Unit Price Calculator - Inch Calculator
March 9, 2023 - Calculate unit price and price per unit given the total price and quantity for one or several items and compare the price of different units.
People also ask

How do I calculate the unit price?

You can calculate the unit price using the unit price formula. Divide the item's total price by the number of units of the item:

unit price = total price / no. of units.

๐ŸŒ
omnicalculator.com
omnicalculator.com โ€บ everyday-life โ€บ unit-price
Unit Price Calculator
What is per unit price?

The per unit price is the price of an item per each unit that is purchased or sold. This is the same as the unit price, but worded in a different way.

๐ŸŒ
inchcalculator.com
inchcalculator.com โ€บ home โ€บ financial โ€บ personal finance โ€บ unit price calculator
Unit Price Calculator - Inch Calculator
What is the unit price?

The unit price is the cost per ounce, per pound, per kilogram, per liter, or other units of weight or volume of an item you want to buy.

For example, let's say you're hungry for pancakes and need to buy some flour. In the shop, you have two choices: a smaller package โ€“ $1 for 1 kg, and a larger one โ€“ $1.35 for 1.5 kg. You'd need to consider the unit price to know which is a better buy.

๐ŸŒ
omnicalculator.com
omnicalculator.com โ€บ everyday-life โ€บ unit-price
Unit Price Calculator
๐ŸŒ
Unitpriceapp
unitpriceapp.com
Unit Price Calculator
You need to enable JavaScript to run this app
๐ŸŒ
Unitpricecalculator
unitpricecalculator.com
Unit Price Calculator
Now you can use our unit price calculator to calculate the cost per ounce of one or both deals, and quickly figure out which is the better bargain.
๐ŸŒ
CalcKit
calckit.io โ€บ tool โ€บ finance-unit-price
Unit Price Calculator
June 17, 2024 - For example, if you are comparing two brands of rice where Brand A costs $10 for 5 kg and Brand B costs $11 for 6 kg, the unit price helps you see which option is cheaper per kilogram. ... Calculate the Unit Price for each item: By inputting the total price and quantity for two items, the calculator will compute the unit price for each.
๐ŸŒ
Calculator.net
calculator.net โ€บ home โ€บ other โ€บ electricity calculator
Electricity Calculator
Free electricity calculator to estimate electricity usage as well as cost based on the power requirements and usage of appliances.
๐ŸŒ
Good Calculators
goodcalculators.com โ€บ unit-price-calculator
Unit Price Calculator - Find the Best Buy | Good Calculators
This handy unit price calculator lets you calculate and compare unit prices of similar products in different sizes and packs. Use our unit price calculator to compare products to find the best deal!
๐ŸŒ
App Store
apps.apple.com โ€บ us โ€บ app โ€บ unit-price-calculator โ€บ id539321760
โ€ŽUnit Price Calculator on the App Store
July 4, 2012 - โ€ŽA simple and convenient free unit price comparison calculator app that calculates the unit price from the entered price and quantity. You can compare not only two but six at the same time. There is no limit on the number of digits when entering the price and quantity.
Rating: 4.3 โ€‹ - โ€‹ 39 votes
Find elsewhere
๐ŸŒ
Google Play
play.google.com โ€บ store โ€บ apps โ€บ details
Unit Price Calculator - Apps on Google Play
At first I didn't understand how ... for. I needed an app where I could put in total price and quantity to quickly find out price per unit without having to go to a calculator and convert numbers for correct pricing, and this app does exactly that, plus more....
Rating: 4.7 โ€‹ - โ€‹ 421 votes
๐ŸŒ
Omni Calculator
omnicalculator.com โ€บ everyday-life โ€บ price-per-unit
Price Per Unit Calculator
March 14, 2024 - Price per unit volume. Price per item. Price per item's weight. Price per item's volume. The last two modes are for cases when a pack includes multiple items, and you want to calculate the price per weight or volume, like a six-pack beer.
๐ŸŒ
CalculatorSoup
calculatorsoup.com โ€บ calculators โ€บ math โ€บ unit-rate-calculator.php
Unit Rate Calculator
Calculate unit rate, unit price or unit cost for a rate or ratio. Enter quantity and item unit and this calculator shows the work on how to solve for the unit rate.
๐ŸŒ
Cuemath
cuemath.com โ€บ calculators โ€บ unit-price-calculator
Unit Price Calculator - Cuemath
The unit price is the cost per kilogram or other units of weight or volume of any item which a person want to buy. This calculator gets the total price and the total number of units and gives you the unit price within a few seconds.It helps in comparing two unit prices by which we can easily calculate how much we have to save compared to the item sold at the higher price.
๐ŸŒ
CalcTool
calctool.org โ€บ other โ€บ unit-price
Unit Price Calculator
July 7, 2022 - This unit price calculator calculates the price per weight, volume, item, or a mixture of them.
๐ŸŒ
ExRx.net
exrx.net โ€บ Calculators โ€บ PriceComparison
ExRx.net : Price per Unit Comparison
Use this calculator to calculate and compare the price per unit of a nutrient between two products. Enter price, servings, and units per serving for each product. Click compare.
๐ŸŒ
Price per Piece
priceperpiece.com
Price per piece calculator / Cost per unit app
- PricePerPiece.com (Unit Price / Cost Per Item) is a user-friendly website app, where you can make instant cost comparisons using a mobile device, tablet, laptop or desktop. All fields are required, except Shop and Item: for each item, enter the shop, item's name or brand, the number of pieces, and price in dollars, Calculate...
๐ŸŒ
Ecalculator
ecalculator.io โ€บ finance โ€บ unit-price-calculator
Unit Price Calculator
If you want to streamline the process, using a unit price calculator can help. Simply enter the total price and the quantity or measurement to determine the cost per unit instantly.
๐ŸŒ
Mailmodo
mailmodo.com โ€บ home โ€บ calculators โ€บ unit cost calculator
Unit Cost Calculator
June 26, 2025 - Calculate your unit cost with this free and easy-to-use Unit Cost Calculator to determine the cost per unit of your product.
๐ŸŒ
BBC
bbc.co.uk โ€บ bitesize โ€บ articles โ€บ z2jqcj6
How to work out a unit price - BBC Bitesize
October 26, 2023 - It is calculated by dividing the cost by the quantity. ... Unit prices can be compared to find the best value for money when shopping.
๐ŸŒ
Wikihow
wikihow.com โ€บ finance and business โ€บ shopping โ€บ how to calculate and compare unit prices at the store: 8 steps
How to Calculate and Compare Unit Prices at the Store: 8 Steps
July 22, 2025 - The quantity might be per item or per unit of measurement, such as ounces, grams, gallons, or liters. To calculate the unit price, simply divide the cost of the product by the quantity youโ€™re receiving or check the storeโ€™s shelf label.