Omni Calculator
omnicalculator.com βΊ everyday-life βΊ unit-price
Unit Price Calculator
July 1, 2024 - Set the Volume to 7.5 US fl oz. Set the Cost to $2.50. ... Set the Number of items to 1. Set the Volume to 2 liters. Set the Cost to $1.79. The unit price calculator tells us that Option B, the bottle, is cheaper. You save $0.98 per liter!
Unitpricecalculator
unitpricecalculator.com
Unit Price Calculator
Do I buy juice at the sale price of 2 bottles with 32 oz each for $6.00, or do I buy 1 bottle containing 72 oz for $6.99? Now you can use our unit price calculator to calculate the cost per ounce of one or both deals, and quickly figure out which is the better bargain.
Videos
What is per unit price?
The per unit price is the price of an item per each unit that is purchased or sold. This is the same as the unit price, but worded in a different way.
inchcalculator.com
inchcalculator.com βΊ home βΊ financial βΊ personal finance βΊ unit price calculator
Unit Price Calculator - Inch Calculator
How do I calculate the unit price?
You can calculate the unit price using the unit price formula. Divide the item's total price by the number of units of the item:
unit price = total price / no. of units.
omnicalculator.com
omnicalculator.com βΊ everyday-life βΊ unit-price
Unit Price Calculator
What is the unit price?
The unit price is the cost per ounce, per pound, per kilogram, per liter, or other units of weight or volume of an item you want to buy.
For example, let's say you're hungry for pancakes and need to buy some flour. In the shop, you have two choices: a smaller package β $1 for 1 kg, and a larger one β $1.35 for 1.5 kg. You'd need to consider the unit price to know which is a better buy.
omnicalculator.com
omnicalculator.com βΊ everyday-life βΊ unit-price
Unit Price Calculator
Inch Calculator
inchcalculator.com βΊ home βΊ financial βΊ personal finance βΊ unit price calculator
Unit Price Calculator - Inch Calculator
March 9, 2023 - Thus, if the quantity is measured in ounces but you want to find the unit price in pounds, convert the quantity to pounds first, then calculate the unit price using the formula above. Our unit conversion utilities make this simple. For example, letβs find the unit price per pound for a quantity of 32 ounces at a price of $6.38. Start by converting 32 ounces to pounds. 32 oz Γ· 16 oz/lb = 2 lbs Β·
Unitpriceapp
unitpriceapp.com
Unit Price Calculator
You need to enable JavaScript to run this app
Priceperfloz
priceperfloz.com
Price per fluid ounce calculator / Cost per fl oz app
Calculator computes the price per fluid ounce of liquids and items sold by volume to get cheapest product. Converts price from gallons, quarts and fluid ounces, to cost per fl oz.
Priceperoz
priceperoz.com
Price per dry ounce calculator / Cost per oz app
Computes the price per dry ounce of food and general items. Helps choose cheapest product per weight. Converts price from x pounds and y ounces to cost per ounce.
Calculation World
calculationworld.com βΊ unit-price-calculator
Unit Price Calculator
We divide the price by the quantity: 5 / 32 = 0.15625, lets round it up to 16, an ounce of butter costs 16 cents. A packet of ping pong balls which has 12 balls and costs $7. We again divide the price by quantity: 7 / 12 = 0.5833. Each ping pong ball costs 58 cents if we round it down.
Umn
reallifegoodfood.umn.edu βΊ shop-smart βΊ unit-pricing
Unit pricing | Real Life, Good Food
Multiply the weight by price to get the price of the piece. So, take .25 x 4.8 to find this pepper costs $1.20. The mix of bell peppers looks a lot more expensive, and when you calculate the cost, it is $0.21 more than the green pepper.
Google Play
play.google.com βΊ store βΊ apps βΊ details
Unit Price Calculator - Apps on Google Play
The unit price calculator lets you compare unit prices for similar products measured by weight, volume and products sold by the item: - price per weight (price per oz, lb, kg, 100 g, gram) - price per volume (price per fl oz (US), gal (US), ...
Bangyourbuck
bangyourbuck.com
BangYourBuck - Bang Your Buck - A free unit shopping calculator!
Don't spend hours comparing prices by the unit. Just type your search, select your units, and let us do all of the calculations for you.
Sourcetable
sourcetable.com βΊ calculate βΊ how-to-calculate-price-per-ounce
Calculate Price Per Ounce
Use the formula CPO = TC / TW, where CPO is the cost per ounce, TC is the total cost, and TW is the total weight in ounces. This will yield the unit price per ounce, facilitating efficient comparison across different products and package sizes.
Published Β October 30, 2024
Price per Piece
priceperpiece.com
Price per piece calculator / Cost per unit app
- PricePerPiece.com (Unit Price / Cost Per Item) is a user-friendly website app, where you can make instant cost comparisons using a mobile device, tablet, laptop or desktop. All fields are required, except Shop and Item: for each item, enter the shop, item's name or brand, the number of pieces, and price in dollars, Calculate...