๐ŸŒ
Omni Calculator
omnicalculator.com โ€บ everyday-life โ€บ unit-price
Unit Price Calculator
July 1, 2024 - You can also compare multi-item packages with different weights or volumes, like a 6-pack of soda cans vs. bottles or half a dozen eggs vs. a dozen. Read on to learn how to calculate unit price, how to calculate the price per unit, what is the unit price formula, and a few real-life examples.
๐ŸŒ
Cuemath
cuemath.com โ€บ calculators โ€บ unit-price-calculator
Unit Price Calculator - Cuemath
Step 3: Click on "Reset" to clear the field and enter the new values. The unit price of a quantity is calculated by dividing the total price by the number of units. To understand this let us take a simple example.
People also ask

How do I use a unit price calculator?
Simply input the total price and quantity, then click calculate. The calculator will show you the unit price.
๐ŸŒ
brightchamps.com
brightchamps.com โ€บ home โ€บ math โ€บ calculators โ€บ unit price calculator
Unit Price Calculator | Compare Prices Per Unit
Is the unit price calculator accurate?
The calculator provides an accurate unit price based on the inputs, but consider other factors such as quality and brand.
๐ŸŒ
brightchamps.com
brightchamps.com โ€บ home โ€บ math โ€บ calculators โ€บ unit price calculator
Unit Price Calculator | Compare Prices Per Unit
๐ŸŒ
Inch Calculator
inchcalculator.com โ€บ home โ€บ financial โ€บ personal finance โ€บ unit price calculator
Unit Price Calculator - Inch Calculator
March 9, 2023 - For example, letโ€™s find the unit price per pound for a quantity of 32 ounces at a price of $6.38. Start by converting 32 ounces to pounds. ... Next, calculate the unit price using the formula above.
๐ŸŒ
Omni Calculator
omnicalculator.com โ€บ everyday-life โ€บ price-per-unit
Price Per Unit Calculator
March 14, 2024 - We have similar tools for you to check out next: ... Price per square inch calculator. To calculate the price per item, follow these steps: Find the total cost of the items. Count the total number of items.
๐ŸŒ
CalcKit
calckit.io โ€บ tool โ€บ finance-unit-price
Unit Price Calculator
This unit price calculator compares two items to see which one is the better deal.
๐ŸŒ
Unitpriceapp
unitpriceapp.com
Unit Price Calculator
You need to enable JavaScript to run this app
๐ŸŒ
CalculatorSoup
calculatorsoup.com โ€บ calculators โ€บ math โ€บ unit-rate-calculator.php
Unit Rate Calculator
Calculate unit rate, unit price or unit cost for a rate or ratio. Enter quantity and item unit and this calculator shows the work on how to solve for the unit rate.
๐ŸŒ
Wikihow
wikihow.com โ€บ finance and business โ€บ shopping โ€บ how to calculate and compare unit prices at the store: 8 steps
How to Calculate and Compare Unit Prices at the Store: 8 Steps
July 22, 2025 - Alternatively, you might be trying ... for $2.29. Youโ€™d calculate $4.89/32 = $0.15 and $2.29/12 = $0.19. ... Choose the item with the lowest unit price....
Find elsewhere
๐ŸŒ
Calculation World
calculationworld.com โ€บ unit-price-calculator
Unit Price Calculator
We divide the price by the quantity: 5 / 32 = 0.15625, lets round it up to 16, an ounce of butter costs 16 cents. A packet of ping pong balls which has 12 balls and costs $7. We again divide the price by quantity: 7 / 12 = 0.5833. Each ping pong ball costs 58 cents if we round it down.
๐ŸŒ
BrightChamps
brightchamps.com โ€บ home โ€บ math โ€บ calculators โ€บ unit price calculator
Unit Price Calculator | Compare Prices Per Unit
June 25, 2025 - Step 1: Enter the total price: Input the total price of the product into the given field. Step 2: Enter the quantity or volume: Input the total quantity or volume of the product. Step 3: Click on calculate: Click on the calculate button to determine ...
๐ŸŒ
Stealth Agents
stealthagents.com โ€บ home โ€บ price per unit calculator
Price Per Unit Calculator - Stealth Agents
March 20, 2025 - By following these steps and utilizing tools such as Stealth Agents, you can confidently calculate the price per unit, helping you set competitive yet profitable pricing. Combine Total Costs Add up all the costs associated with multiple products or batches. This includes materials, labor, shipping, and overhead expenses for all the items youโ€™re analyzing.
๐ŸŒ
Crafty Base
craftybase.com โ€บ blog โ€บ how-to-calculate-unit-price-of-product
How do I calculate the unit price for a product?
June 20, 2025 - Here's the lowdown: Unit price is calculated by dividing your total production cost by the number of units made. Unit Price = Total Cost / Number of Units Knowing your unit price helps you set profitable prices, manage inventory efficiently, ...
๐ŸŒ
Unitpricecalculator
unitpricecalculator.com
Unit Price Calculator
Do I buy juice at the sale price of 2 bottles with 32 oz each for $6.00, or do I buy 1 bottle containing 72 oz for $6.99? Now you can use our unit price calculator to calculate the cost per ounce of one or both deals, and quickly figure out which is the better bargain.
๐ŸŒ
UpGrowth
upgrowth.in โ€บ home โ€บ unit price calculator
Unit Price Calculator: Get Costs for Financial Planning | upGrowth
June 26, 2025 - Instantly get the unit price to understand cost-per-item or cost-per-service unit. Tip: Use this calculator regularly to compare suppliers, assess bundle deals, or track business expenses.
๐ŸŒ
Google Play
play.google.com โ€บ store โ€บ apps โ€บ details
Unit Price Calculator - Apps on Google Play
At first I didn't understand how it worked, but then I looked at the provided screenshots, and when I saw how to correctly use it, it became my new best friend. EXACTLY what I was looking for. I needed an app where I could put in total price and quantity to quickly find out price per unit without having to go to a calculator and convert numbers for correct pricing, and this app does exactly that, plus more.
Rating: 4.7 โ€‹ - โ€‹ 421 votes
๐ŸŒ
VEDANTU
vedantu.com โ€บ calculator โ€บ instantly calculate unit rate with steps and examples
Instantly Calculate Unit Rate with Steps and Examples
June 26, 2025 - The calculator uses a clear formula: Unit Rate = Value (numerator) รท Units (denominator). For example, to find the price per can when buying a six-pack, you divide the total price by 6. Enter the total value in the first box.
๐ŸŒ
Calculator Academy
calculator.academy โ€บ home โ€บ price per unit calculator
Price Per Unit Calculator - Calculator Academy
July 31, 2024 - Enter the total price and the total number of units bought into the calculator. The calculator will evaluate and display the price per unit.
๐ŸŒ
App Store
apps.apple.com โ€บ us โ€บ app โ€บ unit-price-calculator โ€บ id539321760
Unit Price Calculator - App Store - Apple
July 4, 2012 - The price and quantity can be entered not only by numbers but also by formulas, and the unit price can be calculated by reflecting the shipping fee, service fee, increase in the number of items, and discount coupons in the price including tax. Save the unit price calculation result in a history memo and compare the unit prices to save money.
Rating: 4.3 โ€‹ - โ€‹ 39 votes
๐ŸŒ
Good Calculators
goodcalculators.com โ€บ unit-price-calculator
Unit Price Calculator - Find the Best Buy | Good Calculators
This handy unit price calculator lets you calculate and compare unit prices of similar products in different sizes and packs. Use our unit price calculator to compare products to find the best deal!
๐ŸŒ
Story of Mathematics
storyofmathematics.com โ€บ math-calculators โ€บ unit-price-calculator
Unit Price Calculator + Online Solver With Free Steps
February 19, 2024 - Note that the right-hand side of equation (1) is the price of some product per unit weight. Its units are USD/gram or $/gram. For example, if 1 kilogram of yogurt costs $1.50, then: ... The calculator finally converts the cost per gram in USD to HUF so that the resultโ€™s units are HUF/g. It does this by multiplying the above result with the exchange rate.