🌐
Math is Fun
mathsisfun.com › measure › unit-price.html
Unit Price
So the lowest Unit Price (and the best bargain) is 1.5 liters at $2.70. But it does not tell us the quality of what we are buying, but it can help us make a decision. If something is sold in number of items (for example "10 pencils") then the ...
🌐
Scaffoldedmath
scaffoldedmath.com › 2016 › 08 › teaching-unit-pricing-in-consumer-math.html
Scaffolded Math and Science: Teaching Unit Price in Consumer Math Class
Here's another example of the value size not actually being cheaper. It's hard to see, but in the left photo each mac and cheese is $1. The right photo shows 2/$5 or 4 mac and cheeses for $5. Without checking unit pricing, my assumption would have been the 2-packs were cheaper.

average price of a product

A product's average price is the result of dividing the product's total sales revenue by the total units sold. When one product is sold in variants, such as bottle sizes, managers must … Wikipedia
🌐
Wikipedia
en.wikipedia.org › wiki › Unit_price
Unit price - Wikipedia
3 weeks ago - Price per unit metrics allow marketers to "calculate meaningful average selling prices within a product line that includes items of different sizes." Many brands or product lines include multiple models, versions, flavors, colors, sizes, or — more generally – stock-keeping units (SKUs). Brita water filters, for example, are sold in a number of SKUs.
🌐
ISBE
isbe.net › CTEDocuments › CE-L620057.pdf pdf
Unit Pricing Unit. Basic Skills
C. For example, if someone wants to buy frozen orange juice, he or she may find a · six-ounce can that cost $.64. The unit price for this small can is $3.42 per quart
🌐
GeeksforGeeks
geeksforgeeks.org › finance › what-is-unit-price
What is Unit Price? - GeeksforGeeks
September 22, 2023 - A basic unit price can be calculated by dividing the total cost of an item by its quantity (e.g. 10 bottles of coke at $1 = $10 / 10 = $1/bottle). This tells you how much it costs per item but not how much you will save if you buy in bulk.
Find elsewhere
🌐
Study.com
study.com › skill › learn › finding-a-unit-price-explanation.html
Finding a Unit Price | Algebra | Study.com
April 6, 2021 - At the Cupcake Boutique, a dozen cupcakes cost $36. What is the unit price per cupcake?
🌐
Umn
reallifegoodfood.umn.edu › shop-smart › unit-pricing
Unit pricing | Real Life, Good Food
The first can is 19 ounces and costs $2.69. The second can is 10.5 ounces and costs $1.99. The second may be the lower price, but is it the best deal? Though the second can is cheaper, the price per unit is $0.19 per ounce, while the price per unit for the first can is $0.14.
🌐
Mastt
mastt.com › glossary › unit-price
What is Unit Price?
Cost per individual unit of measure for goods or services
🌐
Crafty Base
craftybase.com › blog › how-to-calculate-unit-price-of-product
How do I calculate the unit price for a product?
June 20, 2025 - 💬 How do I calculate the unit price of a handmade product? ✅ Divide your total production cost by the number of units made. For example, if your materials and labor total $150 and you made 30 candles, your unit price is $5.
🌐
Open Textbook
opentextbc.ca › alfm4 › chapter › unit-pricing
Topic A: Unit Pricing – Adult Literacy Fundamental Mathematics: Book 4 – 2nd Edition
March 23, 2023 - Compare kilograms to kilograms · Compare litres to litres · Compare pairs of slippers to pairs of slippers · Compare grams to grams · …and so on! Example A · A 210 gram bag of potato chips costs $4.20 while an 110 g bag sells for $3.30 Which ...
🌐
Helping with Math
helpingwithmath.com › home › math theory › measurements and time › unit rate
Unit Rate | Definition, Examples, Formula, Calculating & Unit Price
December 1, 2022 - Therefore, the unit price of 24 dollars for 6 dozen is 4 dollars per dozen. For another example, suppose you paid 120 dollars for a car you rented for 3 days.
🌐
Indeed
indeed.com › career guide › career development › how to find the selling price per unit (with examples)
How To Find the Selling Price per Unit (With Examples) | Indeed.com
One example of this might be if a buyer purchased a can of soup that had a dent in the lid, and the store charged the buyer $0.85 instead of $0.99. When a customer pays less than the typical selling price per unit, the company has given that customer a discount, such as a sale or a coupon.
🌐
Omni Calculator
omnicalculator.com › everyday-life › unit-price
Unit Price Calculator
July 1, 2024 - For example, let's say you're hungry for pancakes and need to buy some flour. In the shop, you have two choices: a smaller package – $1 for 1 kg, and a larger one – $1.35 for 1.5 kg.
🌐
Ulearngo
app.ulearngo.com › home › mathematics › introducing decimals › finding unit price
Finding Unit Price | Ulearngo
September 25, 2024 - The grocery store charges \(\text{\$3.99}\) for a case of \(24\) bottles of water. What is the unit price?
🌐
Weebly
msstasiak.weebly.com › uploads › 6 › 0 › 0 › 3 › 60033153 › unit_prices.pdf pdf
Unit Prices
things bought. An example of a rate would be $16 for 8 red peppers. This rate can ... Gasoline is $4.20 per gallon. How ... Solve each problem. ... Solve each problem. ... Sally pays more per gallon based on unit price.
🌐
Boston University
bu.edu › scnc › 2013 › 11 › 18 › what-is-unit-pricing
What is Unit Pricing? | Sargent Choice Nutrition Center
November 18, 2013 - Again, you could bust out that calculator app on your phone and calculate how much each bag will cost you per pound, or you can look at the unit price: Clearly, the 5lb. bag of regular carrots is the cheapest option at only $0.66 per pound—the baby carrots are four times more expensive at $2.00 per pound! However, there are a few things to keep in mind when looking at unit price.
🌐
University of Alberta
sites.ualberta.ca › ~ioncmast › financefolder › Mini Lessons › unit price.html
Unit Price
UNIT PRICE · Example 1 · | Example ... to compare. You do this by finding the unit price of each good. Examples: 1. Scott really likes chocolate bars, and wants to get the best deal possible on them....
🌐
Inch Calculator
inchcalculator.com › home › financial › personal finance › unit price calculator
Unit Price Calculator - Inch Calculator
March 9, 2023 - Thus, if the quantity is measured ... utilities make this simple. For example, let’s find the unit price per pound for a quantity of 32 ounces at a price of $6.38....
🌐
NetSuite
netsuite.com › company › educational resources › business solution articles › accounting
What Is a Unit Price Contract & When to Use It? | NetSuite
May 18, 2021 - Two of the most common are unit price contracts, in which costs are based on units of work, and fixed or lump sum contracts. Alternatively, pricing methods like time and materials contracts and cost-plus contracts take a blended approach. Both factor in the cost of various units. A time and materials contract, for example, might have different hourly rates for staff assigned to the project based.