Showing results for
🌐
Costperlitre
costperlitre.com
Cost per litre calculator / Price per litre app
Computes the cost per litre of food and general items. Free calculator helps choose cheapest product per volume. Converts price from x litre to cost per litre.
🌐
YouTube
youtube.com › watch
Cost Per Litre. How To Find The Cost Per Litre Of A Drink Or Fuel (Unit Cost). - YouTube
In this video you will learn how to work out the cost per litre. To do this divide the money by how many litres that you are buying. In example 1, 1.5L of sq...
Published   December 12, 2021
People also ask

How do you calculate price per item?

To calculate the price per item, follow these steps:

  1. Find the total cost of the items.
  2. Count the total number of items.
  3. Divide the total cost by the number of items to calculate the cost per item.
  4. Verify with our price per unit calculator.
🌐
omnicalculator.com
omnicalculator.com › everyday-life › price-per-unit
Price Per Unit Calculator
How much does 5 gallons of gasoline cost at $3.25 per gallon?

At $3.25 per gallon, 5 gallons of gas cost $16.25. To calculate this, multiply the cost per gallon by the volume of gasoline:

Cost of 5 gallons of gasoline = $3.25 × 5 = $16.25
🌐
omnicalculator.com
omnicalculator.com › everyday-life › price-per-unit
Price Per Unit Calculator
🌐
Omni Calculator
omnicalculator.com › everyday-life › price-per-unit
Price Per Unit Calculator
March 14, 2024 - The calculator also offers a comparison feature. If you have a second option, say, another packet listed at a different price, you can enter its details under the option B section. The calculator will determine which option is cheaper and by how much. Are you enjoying our price-per-unit calculator?
🌐
Cleave Books
cleavebooks.co.uk › scol › calcostv.htm
Cost Calculator for Volume
It can also be used to work out what the 'Cost per unit' was if the 'Quantity' and 'Total cost' are known. Or the 'Quantity' if the other two are known. In other words, given any two values out of the three, the third can be worked out. And so, values can be entered in any two (out of the three) ...
🌐
Unitpriceapp
unitpriceapp.com
Unit Price Calculator
You need to enable JavaScript to run this app
🌐
Askmycalculator
askmycalculator.com › home › price per litre calculator
Price per litre calculator
April 5, 2022 - Price per litre = Total price per unit / Total weight per unit ... Total weight per unit is the weight of the whole product you bought. And what about practice? Learn how to calculate cost per litre on the example.
🌐
Knot
rechneronline.de › matrix › price-per-amount.php
Calculate and Compare the Price per Amount
Anzeige Price Table | Price per Amount | Price per Weight | Percent Table · Many products can be bought by amount, by number (pieces), weight (e.g. grams or pound) or volume (e.g. liters or pints). With this calculator, the prices of two products can be compared and extrapolated to a certain ...
🌐
Cactus2000
cactus2000.de › uk › unit › massprv.php
Price per volume, Cactus2000
At first, type "0.75" into the darker field, behind which "l" is written. Then enter the price of "3.25" into the lighter field in the front. Click on any empty space of the window or on the "calculate" button. Now you may already read some converted prices, e. g. the price for one litre in the first line (€ 4.33).
🌐
Calculator.net
calculator.net › home › other › fuel cost calculator
Fuel Cost Calculator
This free fuel cost calculator estimates the fuel cost of a trip based on fuel efficiency, distance, and gas price using various units of measurement.
Find elsewhere
🌐
Quora
quora.com › How-do-you-calculate-fuel-cost-per-litre
How to calculate fuel cost per litre - Quora
Answer: Assuming you are in a place where the prices at the pump are in gallons, then you just need to know whether the unit is United States gallons or Imperial gallons. Normally, people use round numbers for the quantity of liters in a gallon: 4 liters in a US gallon (actually 3.78541 liters ...
🌐
VCalc
vcalc.com › wiki › dollars-per-gallon-from-dollars-per-liter
Dollars per Liter to Dollars per Gallon
The Dollars per Liter to Dollars per Gallon calculator computes the price of liquid (e.g. gasoline) in U.S.
🌐
Webuyanycar
webuyanycar.com › home › guides › ownership guides › fuel cost calculator
Fuel Cost Calculator
To calculate your projected fuel spend, simply enter the current price per litre for the relevant fuel type, together with an estimate of your vehicle’s annual mileage and Miles per Gallon (MPG).
🌐
Mississauga4sale
mississauga4sale.com › Gasoline-Conversion-Calculator-litres-gallons-us.htm
Online Calculator Converting the Current Gasoline Fuel Cost ...
Online calculator converting the cost of gasoline in Canada from cents per litre in Canadian dollars to dollars per Canadian Gallon, dollars per US Gallon and US dollar per US Gallon, and Canadian Cents Per Litre to dollars per gallon of gasoline in Canada and USA in US Gallons
🌐
Kyle's Converter
kylesconverter.com › kyle's converter › fuel price › price per gallon (us) › price per gallon (us) to price per liter
Price Per Gallon (us) to Price Per Liter | Kyle's Converter
Instantly Convert Price Per Gallon (us) ($/gal (US)) to Price Per Liter ($/l) and Many More Fuel Price Conversions Online. Price Per Gallon (us) Conversion Charts. Many Other Conversions.
🌐
Calculator Academy
calculator.academy › home › price per 100 ml calculator
Price Per 100 Ml Calculator - Calculator Academy
September 11, 2025 - To calculate the Price Per 100 Ml, divide the price by the volume in milliliters, then multiply by 100.
🌐
BBC
bbc.co.uk › bitesize › articles › z2jqcj6
How to work out a unit price - BBC Bitesize
October 26, 2023 - What is the cost of 1 litre of apple juice if 3 litres costs £2.70? The unit price is the cost divided by the quantity. It can be helpful to change units sometimes. £2.70 is 270p 270 ÷ 3 = 90 This calculation uses pence, ...
🌐
VCalc
vcalc.com › wiki › pounds-per-liter-to-dollars-per-gallon
Pounds per Liter to Dollars per Gallon
The Pounds Sterling per Liter to U.S. Dollar per Gallon calculator computes the price of gas (petrol) in U.S. dollars per gallon based on the entered price of Great Britain Pounds per Litre.
🌐
Reddit
reddit.com › r/nostupidquestions › how do you calculate cost per alcohol percent per litre?
r/NoStupidQuestions on Reddit: How do you calculate cost per alcohol percent per litre?
July 15, 2021 -

I want to compare different liquors, liqueurs, beers, etc. in terms of price per ABV per percent.

I can easily compare, for instance, the price per litre of Corona Extra vs. the price per litre of Russian Standard vodka. Obviously, the vokda is a lot more expensive per litre, but it also has a much higher ABV (40% vs. 4.5%).

I fucking suck at maths, so I’m just wondering the correct way to calculate how much an alcoholic beverage/liqueur/liquor costs per alcohol percent per litre.

🌐
Omni Calculator
omnicalculator.com › everyday-life › unit-price
Unit Price Calculator
July 1, 2024 - For example, if you were eying a 3 L bottle of orange juice listed at $3.99, you would calculate the unit price as: ... If you then see a 2 L bottle of juice for $3.00, you can compare it to the first bottle by determining the unit price: ... Since $1.33/L is less than $1.50/L, we know that the 3 L bottle of juice is a better deal because it has a lower unit price, even though it has a higher price per bottle.